Angina Pectoris

Anginy pectoris

Angina pectoris, obyčejně známá jako angina, je běžným projevem u pacientů s   koronární chorobou srdeční. Příznaky anginy pectoris jsou podobné těm při srdeční zástavě. Hlavním cílem léčení anginy pectoris je uvolnění jejích symptomů a redukce dalších příhod. Ájurvéda je klenotnicí bylinných léčiv na anginu pectoris. Léčení anginy pectoris je v přírodní léčbě spíše preventivního než nápravného charakteru. Byliny lze použít jako úlevu od anginy pectoris přirozenou cestou a bez vedlejších účinků.

 

Symptomy anginy pectoris

Angina, nebo celým svým názvem angina pectoris (bolest v  hrudi), je stav, který je zapříčiněn nerovnováhou v dóší kapha. Nahromaděná kapha blokuje tok prány vata do koronární cévy, čímž srdeční sval nedostává dostatečné zásoby krve a kyslíku. Je to druh lokální anémie s výslednou bolestí, která může být vážná a děsivá. Většinou začíná bolest od hrudní kosti ve středu hrudníku, přechází do levého ramene a pokračuje vnitřní stranou nadloktí do konečku malíčku.

Angina Pectoris je termín označující dočasný neklid na hrudi, přičemž se vyskytuje v čase, kdy do srdce není přiváděno dostatečné množství krve. Srdce získává svou krevní zásobu z koronárních cév a v případě nedostatečného zásobení srdce krví, srdce nemůže fungovat normálně jako při plném nasazení. Neklid při angině je dočasný a trvá jen několik sekund nebo minut. Osoba během záchvatu anginy cítí chvilkovou bolest a tlak ve středu hrudi nebo krku, rameni, sáňce a nadloktí. Podle záznamů je to v důsledku fyzického vypětí, silných emocí a narůstajícímu tlaku na hrudi. Angina pectoris nepředstavuje infarkt, ale znamená, že dotyčná osoba má zvýšené riziko infarktu. Při infarktu je část srdce odříznuta od dodávky krve, což má za následek infarktový stav. Angina pectoris je skutečně varovným signálem a pacient by měl včas vyhledat lékařskou pomoc, aby se vyhnul infarktu. Při angině je čas velmi důležitý, protože čím déle pacient zažívá stavy anginy pectoris, tím je větší šance, že se dostaví infarkt.

 

Rizikové faktory anginy pectoris

Rizikovými faktory anginy pectoris jsou kouření, sedavý způsob života, vysoký krevní tlak , vysoký cholesterol, cukrovka atp. Muži jsou statisticky ohroženi více než ženy. Obvyklými příznaky anginy pectoris je pocení, slabost, mdloby, strnulost, nevolnost apod. Bolest při angině pectoris způsobuje srdce, které je nedostatečně zásobeno krví tekoucí do srdečního svalu. Také lze v hrudi cítit tlak a pocit plnosti s následným pocitem krajní úzkosti. Mohou přicházet závratě, hojné pocení, potíže s dýcháním a prudké zrychlení pulsu nebo jeho nepravidelnost. Symptomy při angině pectoris a srdečním záchvatu jsou obdobné, avšak tyto po dostatečném odpočinku do 15 až 20 minut mizí. Lékaři diagnostikují anginu pectoris za pomoci EKG. Měří se puls během období odpočinku a během zvýšené fyzické aktivity.

Léčba anginy pectoris je velmi podstatná, přičemž se pacientům doporučuje přestat kouřit, zredukovat jídla s obsahem cholesterolu, zvýšit fyzickou aktivitu a kontrolovat si svou hmotnost. Ještě předtím, než je srdce operováno, se ve většině případů doporučují k léčbě anginy pectoris léky. Nejčastějšími doporučenými léky jsou nitráty, beta-blokátory a blokátory vápníkových kanálů. 

 

Angina pectoris a byliny 

Při stavech anginy pectoris je možné si pomoci i bylinami, které slouží jako podpora zdraví a funkce kardiovskulárního systému. Pomáhají udržovat na zdravé úrovni krevní tlak, zdravé srdce a cévy.

Přírodní byliny působí na cirkulační systém. Jakmile se objeví v hrudi pocit nepokoje doprovázený pokračující bolestí, byliny lze použít k okamžitému zklidnění projevů anginy pectoris. Při bolestech způsobených anginou jsou některé byliny velmi nápomocné, ale nikdy by neměly být použity namísto konvenční lékařské léčby. Bylinná léčbaanginy pectoris se soustřeďuje na předcházení dalších záchvatů. Pokud jednou člověk zažije epizoduanginy pectoris, bylinné léčiva mu mohou poskytnout úlevu, jakým je snížení krevního cholesterolu, předcházení a léčení poškození endotelia cév či předcházení shlukování krevních destiček.

 

Ajurvédské byliny doporučení při angině pectoris

Arjuna (Terminalia arjuna): Kůra tohoto stromu se v  Ájurvédě používá k prevenci a léčbě mnoha srdečních chorob jako angina, koronární choroba srdce, městnavá srdeční choroba, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak. Rozsáhlé výzkumy vedly k objevu srdečních glykosidů a přirozeně se vyskytujícího koenzymu Q10, který je velmi podstatný jako výživa pro správnou funkci srdečního svalu. Dodává churavěmu srdci sílu a kontroluje úroveň cholesterolu. Tím se řadí Terminalia arjuna mezi jedny z nejefektivnějších bylin na podporu činnosti srdce.    

Ashwagandha (Withania somnifera): Ashwagandha je také známá jako 'indický ženšen'. Je unikátní bylinou s mnoha vlastnostmi. Obsahuje aktivní komponenty jako 'withanolidy' a 'withaferin' prospěšné pro nervový systém. Kromě toho bylina disponuje protizánětlivými, protirakovinnými, protistresovými, antioxidačními vlastnostmi, podporuje krvetvorbu a imunitu, také omlazuje. Pro diabetiky a pacienty s vysokým krevním tlakem je velmi užitečná, protože drží pod kontrolou cukrovku a krevní tlak. Ulevuje od stresu, úzkostí a přirozeně zlepšuje fyzický a duševní výkon. Jelikož stres vede k vysokému krevnímu tlaku a srdečním problémům, ashwagandha kontrolou tlaku, úzkosti a stresu se tím stává přírodním léčivem, které nepřímo přináší prospěch při srdečních potížích. Je užitečná při více onemocněních, jako je krevní tlak a hysterie. Reguluje epilepsii, mentální poruchy, přináší úlevu při stresech a úzkostech. Na srdce má ashwagandha tišící a ochlazující účinky.

Brahy (Bacopa monnieri): V&ayurvédě je 'Brahmi' používána již věky na ztrátu paměti, nedostatek koncentrace, zapomnětlivost. Zvyšuje sílu udržení vzpomínek i rozpomínání. Také je prospěšná při různých mentálních onemocněních. Pravidelným užíváním lze pomoci při stresu, úzkosti, vysokém krevním tlaku, halucinacích a epilepsii, zlepšují se mentální schopnosti a poznávání.

Amalaki(indický angrešt): Amla redukuje nechtěný tuk zvýšením úrovně celkových bílkovin, díky své schopnosti vytvářet pozitivní rovnováhu nitrátů . Také výrazně redukuje úroveň volných mastných kyselin. Navíc Amla ve své přirozené, surové formě snižuje cholesterol a cholesterolem stimulovanou aterosklerózu (ucpání cév), čímž se z ní stává přírodní produkt pro boj s obezitou a nemocemi týkajících se srdce. Jedna studie ukazuje, že Amla také předchází ateromu (degenerace cévní stěny až na tukovou a jizvenou tkáň). Navíc má Amla silné přirozené antioxidační účinky, protože patří k jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu C na Zemi. Tímto se šťáva z Amly stává nejlepším přírodním antioxidačním a protistárnoucím léčivým prostředkem.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz