Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které je doprovázeno různými opakujícími se symptomy. Zjednodušeně řečeno je to chronické onemocnění plic při kterém dochází k zánětům a zúžení dýchacích cest. Astmatem mohou trpět lidé každého věku, ale nejčastěji začíná už v dětství. Dochází ke ztíženému dýchání a kašlání, vyskytuje se sípot. Astmu nelze zcela vyléčit, ale lze ji kontrolovat úpravou životního stylu a užíváním vhodných bylin.
Příčiny astmatu
Není zcela jasné, proč někteří lidé trpí astmatem a jiní ne. Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o kombinaci prostředí a genetických predispozic.
Spouštěče astmatu
Spouštěče astmatu se mezi jednotlivými lidmi liší. Patří k nim:
- Alergeny ve vzduchu – jako jsou pyly, zvířecí srst, plísně a roztoči.
- Znečištěný vzduch – například kouření.
- Určité léky – betablokátory, aspirin, ibuprofen fin.
- Fyzické aktivity.
- Infekce dýchacích cest.
- Psychicky náročné období, stres.
- Siřičitany a konzervy přidávané do jídel a nápojů, včetně sušeného ovoce, chipsů, piva a vína.
Příčiny astmatu podle ájurvédy
V ájurvédě je astma označeno spojením „Swas Rog“. Charakterizuje ji zvýšená produkce hlenu, která je následkem zánětu dýchacích cest. V první fázi astmatu si může pacient stěžovat na nedostatečné strávení, zácpu, svírání hrudníku. Později se vyskytne kýchání, kašlání. V této fázi se tělo snaží zbavit nahromaděného hlenu, který blokuje dýchací cesty.
Podle ájurvédy není alergie primární příčinou této nemoci. Primární příčinou jsou špatné stravovací návyky a životní prostředí. Alergické faktory jsou až sekundární příčinou, která zhoršuje průběh astmatu.
Hlavní dóše zapříčiňující astma jsou Vata a Kapha. Zvýšená dóše Vata (Pranvayu) kombinovaná se zvýšenou dóší Kapha v plicích způsobují zablokování respiračního systému, což má za následek ztížené dýchání známé jako Swas Rog.
Typy Astmy
Podle moderní medicíny rozeznáváme dva typy astmatu:
- Alergické astma (vnější) – nejčastěji se rozvine již v dětství. Obvykle se vyskytuje v rodinách. Spojuje se také s alergickými projevy jako je alergická rýma a ekzém. Alergické astma se často vyskytuje v dětství a v pozdějším věku se objeví znovu.
- Nealergické astma (vnitřní) – obvykle se rozvine po 30- kdy a nespojuje se s&alergiemi. Obvykle postihuje ženy po p
rekonované infekci respiračního traktu. Je namáhavé ji udržet pod kontrolou, symptomy jsou často chronické a přetrvávají po celý rok.
Podle ájurvédy rozeznáváme 5 typů astmatu (Swas Rog):
- Maha-Swas: Stav, při kterém má pacient úseky, během kterých nemůže vůbec dýchat, pouze sipí, aby do sebe dostal maximum vzduchu. Stav připomínající dušnost. Zmatení, modrá pokožka a letargie poukazují na vážnost tohoto stavu.
- Urdhva-Swas: Stav je charakterizován problémy s dýcháním, při kterém se musí pacient nadechovat i vydechovat násilí.
- Chinna-Swas: Stav při kterém se střídají úseky zrychleného dýchání (hyperpnoea) s úseky se zpomaleným dýcháním (hypopnea), resp. nedýcháním (apnea).
- Tamak-Swas: Tento stav je podobný bronchiálnímu astmatu. Ataky jsou velmi silné a časté. Pacientovo dýchání je krátké, trpí kašlem a svíravým pocitem na hrudi. Pacient musí sedět ve vzpřímené poloze, jako pomoc při dýchání musí zapojovat svaly hrudníku i krku.
- Shudra-Swas: Jedná se o stavy dušnosti po námaze. Dušnost následuje při vyčerpání, po snězení studeného sychého jídla a po fyzické námaze.
Symptomy astmatu
- Kašel – u&astmatu se kašel zhoršuje v noci a brzy ráno a brání spánku .
- Pískání – jedná se o zvuk pískání během dýchání.
- Stažený hrudník – svíravý pocit na hrudi.
- Zkrácený dech – astmatik má problém chytit dech, má pocit nedostatku vzduchu v plicích. span>
- Problémy se spánkem kvůli pískání, staženému hrudníku a kašli.</li >
Ne vždy musí mít astmatici všechny výše uvedené symptomy a naopak, výskyt těchto symptomů ne vždy znamená, že se jedná o astma. Někdy jsou symptomy jen nepříjemné a jinak nepředstavují problém.
Vážné symptomy astmatu ale mohou být smrtelné. Je důležité řešit astmatické symptomy již při prvních projevech.
Jak se diagnostikuje astma
- Na základě rodinné anamnézy.
- Test fungování plic.
- Fyzické vyšetření.
Ajurvédské bylinky na astma
Bylinky na astma a alergie
Ajurvéda rozlišuje čtyři silné bylinky, které jsou účinné při astmatu i alergiích všech typů. Jedná se o Kurkumin, Neem, Albézii a Ashwagandhu. Tyto byliny fungují na základě synergického efektu. Kurkumin je vysoce efektivní při zánětech dutin a všech typech alergií. Je protizánětlivý a antiseptický. Neem je účinná bylina na alergie, infekce a očistu těla, včetně krve. Má také antibakteriální vlastnosti. Ashwagandha má silný účinek na regeneraci organismu. Působí proti alergiím, infekcím a zánětům. Také pomáhá snižovat stres a podporuje léčbu neurologických onemocnění. Albézie je v ajurvédě označována názvem Vish-ghan, což doslovně znamená Odstraňovač jedů. V tomto případě jsou jedy toxiny produktovány vlastním tělem kvůli nerovnováze všech tří dóší.
Vasaka
Vasaka výrazně podporuje vypuzování hlenů z plic. Je užitečná jak při astmatu, tak alergiích ale i běžném nachlazení.
Tulsi
Tulsí má vysoký účinek při problémech s respiračním systémem. Má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a je velmi prospěšná při respiračních zánětech. při rinitidě (dlouhodobá rýma, kýchání, smrkání) a sinusitidě (zánět vedlejších nosních dutin).
Další informace o astmatu a bylinkách na astma:
Astma & Alergie (balíček ájurvédských produktů)