Známe ji také nářečově jako padoucnici (angl. falling sickness). Epilepsie je neurologická porucha postihující centrální nervový systém, při které se v mozku naruší aktivita nervových buněk. Poruchu provázejí záchvaty nebo periody zvláštního chování, vzrušení a někdy i bezvědomí.
Záchvat je poruchou normální regulace mozku, kdy je narušena jeho elektrická aktivita. Objevuje se v případě, že nervové buňky (neurony) pošlou mozku chybnou zprávu. Symptomy záchvatu se mohou různit od člověka k člověku. Obvyklým rysem však bývá šířící se vlna nekontrolované elektrické aktivity.
EXISTUJÍ DVA HLAVNÍ TYPY EPILEPTICKÝCH ZÁCHVATŮ
1. GENERALIZOVANÉ EPILEPTICKÉ ZÁCHVATY:
Zpravidla začínají náhlou abnormální elektrickou aktivitou napříč celým mozkem. Zahrnují: záchvaty s tonicko-klonickými křečemi (tzv. grand mal) a záchvaty s absencí křečí (tzv. petit mal - záchvat se zahleděním do prázdna bez zpětného vzpomenutí si na tento stav).
2. ČÁSTKOVÉ EPILEPTICKÉ ZÁCHVATY:
Začínají s abnormální elektrickou aktivitou jen v jedné části mozku , která se může rozšířit i do jeho ostatních částí. Zahrnují: jednoduché parciální křeče, komplexní parciální křeče a sekundární generalizované křeče.
POHLED AJURVÉDY NA EPILEPSI
V ájurvédě je epilepsie známá jako Apasmara a epileptické záchvaty jako Akshpaka. V Ajurvédě je epilepsie začleněna do čtyř kategorií podle toho, která dóše je narušena.
Epilepsie vznikající v důsledku narušení Vaty se nazývá Vataja epilepsie. Stejně je to i při Pitte a Kapze - vzniká Pittaje a Kaphaja epilepsie. Při narušení všech tří dóší se objevuje Sannipataje epilepsie.
SYMPTOMY EPILEPSIE
Symptomy epilepsie se různí v závislosti na typu záchvatu. Ve většině případů má člověk trpící epilepsií sklon trpět vždy na stejný typ záchvatu, takže symptomy budou od epizody k epizodě podobné. Obvyklé znaky a symptomy mohou zahrnovat:
- Náhlé trhnutí v rukou
- Zvláštní pocity
- Náhlé mdloby a ztráta vědomí
- Ztuhnutí svalstva
- Mykání a chvění svalů
- Psychické příznaky
KDY VYHLEDAT PŘI EPILEPSII LÉKAŘSKOU POMOC
V následujících případech je třeba vyhledat lékařskou pomoc:
- Záchvat trvá delší dobu, tzn. více než pět minut
- Dýchání nebo vědomí se po ukončení záchvatu neobnoví
- Ihned následuje druhý záchvat
- Těhotenství
- Vysoká horečka
- Jakékoli zranění během záchvatu
PŘÍČINY EPILEPSIE
Jasná příčina epilepsie není známa. Typickým důvodem ke vzniku epilepsie bývá zranění mozku. Toto jsou další hlavní příčiny:
- Nedostatek kyslíku během porodu
- Nádory na mozku
- Infekce jako meningitida a encefalitida
- Mrtvice
- Jakékoli zranění mozku
- Genetické nemoci mající za následek poškození mozku (např. tuberózní skleróza)
- Prenatální poškození
RIZIKOVÉ FAKTORY EPILEPSIE
Určité faktory mohou zvyšovat riziko epilepsie:
- Stáří - Epilepsie je častější v raném dětství nebo po 60-tce.< /li>
- Rodinná anamnéza - Výskyt epilepsie v rodině zvyšuje riziko této nemoci.</li >
- Poranění hlavy - Jsou také zodpovědné za některé záchvaty.
- Mrtvice a infekce mozku
- Demence
KOMPLIKACE PŘI EPILEPSII
Pokud se záchvaty ponechávají neléčené, mohou být pro dotyčného a okolí nebezpečné:</ span>
- Spadnutí - Může způsobit poranění hlavy nebo zlomeninu
- Utonutí
- Autonehoda - V případě, že se záchvat vyskytne během řízení.</li >
- Komplikace během těhotenství
DIAGNOSTIKA NEBO TESTY PRO EPILEPSII
Aby mohla být tato nemoc diagnostikována, potřebuje doktor přehodnotit symptomy a anamnézu pacienta. K diagnostice příčin záchvatů existuje několik testů.
- Neurologické vyšetření - Pomáhá zhodnotit pacientovo chování, motorické schopnosti, mentální funkce a typ epilepsie.</strong span>
- Krevní testy - Pomáhají diagnostikovat příznaky infekcí, dědičná onemocnění a jiná onemocnění, která mohou být spojené se záchvaty.
- Elektroencefalogram (EEG)- Nejběžnější test pro diagnostiku epilepsie. Během tohoto testu připojuje doktor na pacientovu pokožku hlavy pomocí speciální pasty elektrody, které zaznamenávají elektrickou aktivitu mozku. EEG pomáhá diagnostikovat typ epilepsie.
- Počítačová tomografie (CT) - Používá se k získání průřezových zobrazení mozku, které pomáhají při odhalování mozkových abnormalit (tumor, cysta, krvácení) majících za následek záchvaty.
- Magnetická rezonance (MRI) - Vytváří detailní obraz mozku, který je nápomocný při lokalizování mozkových abnormalit zodpovědných za záchvaty.
- Funkční magnetická rezonance (fMRI) - Pomáhá odměřit změny v krevním průtoku specifické části mozku. Používá se k lokalizování přesných oblastí mozku s rozhodujícími funkcemi, jako je řeč a pohyb.
- Pozitronová emisní tomografie (PET) - U PET je do krve vpíchnuto malé množství nízké dávky radioaktivního materiálu , které pomáhá vizualizovat aktivní oblasti mozku a lokalizovat jeho abnormality.
- Neuropsychologické testy - Pomáhají ohodnotit pacientovo myšlení, paměť a řečové schopnosti. Pomáhají zjistit, která oblast je postižena nejvíce.
AJURVÉDSKÁ LÉČBA EPILEPSIE
Hlavním cílem ájurvédského léčení je posílení mozku a obnovení správných funkcí nervového systému. K léčbě epilepsie se používají následující byliny:
BRAHMI
Bylinné tobolky získané z bakopy drobnolisté (</span >Bacopa monnieri) patřící do čeledi jitrocelovité (Plantaginaceae). Bakopa drobnolistá je malá plíživá rostlina, kterou lze nalézt v celé Indii včetně severo-východního regionu. K výrobě léčiv se používá celá rostlina.
Použití Brahmi:
- Vyživuje mozek a pomáhá sladit nervový systém a denní aktivity.
- Působí jako mozkové tonikum.
- Napomáhá při léčbě epilepsie a nespavosti.
- Je nápomocná při všech poruchách nálady a také při úzkostech, stresu a duševní únavě.
Dávkování - 1-2 500 mg kapsle s extraktem z Brahmi dvakrát denně po jídle, zapít čistou vodou.
ASHWAGANDHA
Čisté přírodní tobolky získané ze ženšenu indického (Withania somnifera). Pěstuje se v sušších regionech Indie. Rostlina je netoxická a nespecifikovaně normalizuje fyziologických funkcí, které fungují na ose hypotalamus-hypofýza-nadledviny (HPA osa) a v rámci neuroendokrinního systému.
Použití Ashwagandhy:
- Má pro tělo omlazující schopnosti.
- Používá se při únavě, stresu a slabosti.
Dávkování - 1-2 500 mg kapsle s extraktem z Ashwagandhy dvakrát denně po jídle, zapít čistou vodou.
VALERIÁNA
Valeriána je třetí velmi ájurvédská bylina, která je velmi prospěšná při epileptických záchvatech. Valeriána zklidňuje celou nervovou soustavu a extrakt z jejího kořene oddaluje nástup jednotlivých záchvatů při epilepsii.
Všechny 3 ájurvédské byliny naleznete v kombinacích CALM EASY a STRESS SUPPORT.
STRAVOVÁNÍ PŘI EPILEPSII A ŽIVOTNÍ STYL
V rámci každodenní stravy a životosprávy se doporučují pro zvládání epilepsie následující pokyny:
- Dopřát si odpočinek.
- Správně se stravovat.
- Ketonová dieta - speciální dieta vhodná pro epileptiky, nakolik zahrnuje mnoho tuků a nízké množství karbohydrátů. Nemusí být vhodná pro všechny pacienty.
- Vyvarovat se drog a alkoholu.
- Praktizovat pravidelné meditace a relaxační techniky, aby se zajistilo, že stres neruší v mozku elektrickou aktivitu.
- Cvičení yogy a a praktikování pránayámy (dechová cvičení) má pozitivní účinek na nervový systém a pomáhá současně s běžnou léčbou epilepsii léčit.