Únik moči

Nežádoucí únik moči způsobuje z hlediska ajurvédy nerovnováha dóše VATA. Při úniku moči jsou oslabeny svaly močového měchýře, především svěrač močového měchýře. Pokud se svěrač močového měchýře z nějakého důvodu oslabí nebo se stane nekontrolovatelným, člověk ztrácí částečně schopnost ovládat močení.

Příčiny úniku moči

Mezi příčiny úniku moči patří streszvyk chodit příliš často močit, ale také poškození nervů, které kontrolují funkci močového měchýře, například při cukrovce, roztroušené skleróze nebo při zranění.

Celkově se inkontinence častěji vyskytuje u žen než u mužů, protože močová trubice žen je výrazně kratší. U žen dochází k úniku moči při kašlání, kýchání, skákání ale i smíchu.

Tomuto zdravotnímu problému lze pomoci užíváním vhodných bylin a cvičeními.

 

Hlavní ajurvédské byliny pro únik moči

• Ashwagandha – Posiluje všechny svaly v těle, včetně svalů močového měchýře. Také zlepšuje přenosy nervových vzruchů. Výrazně snižuje Vata dóši.

• Shilajit – Je bohatým zdrojem důležitých minerálů. Himálajský Shilajit se v ajurvédě používá především při onemocnění močového systému. U mužů je velmi užitečný při problémech se zvětšenou prostatou, která bývá příčinou úniku moči u mužů.

Doplňkové ájurvédské byliny pro únik moči

• Varuna a Neem – V případě, že je únik moči zapříčiněn akutním nebo chronickým zánětem močového měchýře, nenahraditelnou se stává právě kombinace Varuny a Neemu. Tyto byliny jsou velmi nápomocné při zánětech močového měchýře, a močové trubice.

• Brahmi – Pokud je příčinou úniku moči stres / tréma, doporučujeme k Ashwagandhe přidat Brahmi. Brahmi je základní bylina ajurvédské medicíny pro uklidnění psychiky při stresu.

 

Další informace o úniku moči

Více o úniku moči si můžete přečíst zde.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz