Ajurvéda je prastará medicínská véda. Na rozdíl od moderních medicínských přístupů se ajurvéda nezaměřuje pouze na konkrétní onemocnění, které trápí pacienta, ale především na správný přístup a nastolení celkové rovnováhy člověka. Ájurvéda zdůrazňuje, že za účelem udržení si zdraví je nesmírně důležitá správná strava, která je výživná a zároveň obsahuje navzájem kompatibilní kombinace potravin. Tady ale ajurvéda nepovažuje jídlo jen za soubor základních živin jako jsou bílkoviny, vitamíny, tuky a karbohydráty.
Ajurvéda klade důraz i na to, aby se spolu nekombinovaly potraviny, které mají podle principů ajurvédy na tělo opačný účinek. Takové nesprávné kombinování potravin totiž může vést k hromadění Ajurvéda, koncept toxinů v těle (AMA), které může vést až k chronickým vážným onemocněním jako je rakovina či různá autoimunitní onemocnění.
Rovnovážná strava podle ájurvédy
Stravu, která udržuje rovnováhu mezi všemi prvky v těle (vzduch, prostor, oheň, voda, země), nazýváme rovnovážná strava. Správná jídla upravená vhodným způsobem vyživují člověka fyzicky i psychicky a právě přes jídlo si můžeme udržovat stálé zdraví.
Pokud strava není vyvážená, což je podle ájurvédy tehdy, pokud neobsahuje všech 6 chutná, může vzbuzovat stále pocit hladu i po snězení velkého jídla, pocit slabosti a únavy v odpoledních hodinách, nebo touhu po určitém jídle.
Ajurvéda doporučuje jíst pravidelně vyrovnanou stravu obsahující všech 6 chutí (sladká, kyselá, slaná , štiplavá, trpká, hořká). Vyrovnaná strava podporuje rovnováhu dóší. Každá chuť totiž za sebou ukrývá určité živiny, které jsou pro správné fungování těla nezbytné. Ale jen přítomnost všech 6 chutí nestačí. Důležité je i nespěchat při jídle, správně kombinovat potraviny, jíst vhodné potraviny s ohledem na roční období nebo část dne. Nyní si tyto principy vysvětlíme podrobněji.
Nerovnovážná strava se v ájurvédě označuje pojmem Virudh Ahara</span >
Strava, která narušuje rovnováhu prvků v těle se nazývá nerovnovážná strava. Pokud trvá nerovnovážná strava po delší období, může způsobit onemocnění.
Níže uvádíme 18 kombinací, které nejsou vhodné. V&jbjjurvédě jsou označeny slovem viruddha, což znamená opak.
- Desha Viruddha (jídlo které podporuje nerovnováhu prostředí): Jezení suchých a palčivých jídel v suchých oblastech, pojídání mastných jídel v kouzelných oblastech.
- Kala Viruddha (jídlo které podporuje nerovnováhu ročního období): Jezení studených a suchých potravin během zimy a štiplavých a horkých potravin během léta.
- Agni Viruddha (jídla v rozporu se silou trávicího ohně): Jezení těžkých jídel v čase , když je trávicí oheň slabý a pojídání lehkých jídel v době, kdy je trávicí oheň silný.
- Matra Viruddha (nedodržení množství): Kombinace obsahující med a ghee v&
nbsp;stejném poměru.
- Viruddha (jídla, na která nejsme zvyklí): Pojídání sladkých a studených jídel u člověka, který je zvyklý na štiplavé a horké.
- Dosha Viruddha (nezohledňování dóší při jídle): Pojídání bylin a potravin, které mají stejné vlastnosti jako převládající dóše u člověka.
- Sanská Viruddha (špatně upravená jídla): Byliny a potraviny, které se stávají po určité úpravě jedovatými, například maso páva upravené na ricinovém oleji, uvařený med.
- Veerya Viruddha (protichůdné vlastnosti potravin): Kombinování potravin se zahřívajícím a ochlazujícím účinkem.</ span>
- Koshtha Viruddha: Podávání malého množství potravin, které produkují malé množství stolice člověku, který trpí zácpou . Jezení těžkého jídla produkujícího velké množství stolice člověku, který trpí průjmem.
- Avastha Viruddha: Jezení jídla zvyšujícího Vata dóši po sexu nebo fyzickém vyčerpání a přijímání jídla zvedajícího Kapha dóši po spánku nebo lenošení.
- Kram Viruddha (špatné pořadí): Jezení před tím, než měl člověk provedl velkou a malou potřebu, nebo pojídání když nemá apetit, nebo pojídání až když už má příliš velký hlad.
- Parihar Viruddha: Pojídání horkých potravin po vepřovém mase.
- Upachar Viruddha: Studené potraviny po jídle ghee.
- Paak Viruddha: Nevhodná příprava jídla (nekvalitní olej, nedostatečně tepelně zpracované jídlo, spálené jídlo).
- Samyoga Viruddha: Kombinování kyselých jídel s mléčnými (smetana a ocet, jogurt a jogurt). ovoce).
- Hridaya Viruddha: Jezení jídla, které je pro člověka nepříjemné.</li >
- Sampad Viruddha: Pojídání ještě nedozrálých nebo již přezrálých potravin (ovoce, zelenina).</span >
- Vidhi Viruddha: Pojídání v rušném prostředí.
-
Některé další faktory také zapříčiňují onemocnění:</ strong>
- Po konzumaci zelené listové zeleniny byste neměli pít mléko.
- Maso ze zvířat, která žijí v močálech, se nekombinuje s černými fazolkami, klíčky, medem, mlékem.</span >
- Kyselé potraviny nekombinujte s mlékem.
- Med by se nikdy neměl vařit.
- Nikdy byste neměli jíst ryby s mlékem, protože tato kombinace blokuje kanály v těle a narušuje krev.</span >
- Jedení tvarohu přes noc.
- Pití studené vody ihned po horkém čaji nebo kávě.
- Kombinování medu, ghee, zvířecího sádla, oleje mezi sebou.
- Kombinování ovocného salátu, mléka a banánu.
Při opakovaném a dlouhodobém porušování výše uvedených principů může dojít k vzniku těchto onemocnění:
alergie, chronické zažívací potíže, kožní onemocnění, neplodnost, epilepsie, psychické problémy, hromadění tekutiny v břišní dutině (hydroperitoneum), IBS, oslepnutí, anální píštěl, kóma, odpadávání, toxikace, stuh krku, anémie, problémy s trávením, podvýživa, střevní onemocnění, otoky, gastritida, horečka, zánět dutin.