Guduchi - účinky a použití

V&jurvédě se v mnoha formulacích používá rostlina s&jurvédským názvem GILOY. U nás je známá také pod názvem GUDUCHI (Guduči). Její latinský název je Tinospora cordifolia. Rostlina Guduchi se stala populární díky tomu, že je účinná proti prasečí chřipce. V Ayurvédě je popisována jako „amrita“ (volný překlad = nesmrtelnost) kvůli svým četným medicínským vlastnostem. Guduchi působí proti artróze, horečce, zlepšuje trávení, je protizánětlivá, má protirakovinné účinky a vynikající čistí krev. Také se používá při léčbě chronické horečky, dny, srdeční slabosti, problémů s pokožkou, anémie, žloutenky, lepry a všech typů rakoviny. Po celém světě existuje více než 30 až 40 druhů rostliny giloy. 4 druhy z nich se vyskytují v Indii a jsou velmi prospěšné při léčbě různých nemocí.

Guduci

 

Základní informace o Guduchi

 • Název v hindštině - Giloya, Guduchi
 • Náz v bengálštině -  Gulanchae
 • Tamilský název - Shindilakodi
 • Latinský název – Tinospora cordifolia
 • Čeleď – Menispermaceae (měsíčkovité)

 

Části Guduchi používané pro lékařské účely: Stonek, listy a kořeny

 1. Guduchi je velká opadavá rostlina. Stonky jsou dužnaté s dlouhými a masitými vzdušnými kořeny. Kůra je šedohnědá, listy blanovité a květiny malé. Tuto bylinu lze nalézt po celé tropické Asii. Plody jsou ve tvaru hrachu, jsou masité a při vaření se zbarvují dočervena. Semena mají zakřivený tvar.
 2. Šťáva z guduchi, pokud se užívá s rostlinou amla (amalaki), je velmi účinná na odstraňování toxinů z těla. Výrazně pomáhá také při respiračních problémech, především při astmatu.
 3. Její listy a kořen se používají při nadměrném krvácení během menstruace.
 4. Guduchi se používá také při malárii a horečce .
 5. Pravidelným užíváním guduči v jakékoli formě se potlačují všechny typy rakoviny.
 6. Zjistila se vysoká účinnost při zvyšování počtu krevních destiček, proto se tato rostlina volí při léčbě horečky dengue a imunitní trombocytopenii.

 

Guduchi a Ajurvéda

 1. Guduchi má protizánětlivé, protirakovinné, antioxidační vlastnosti, působí proti horečce a nese vlastnosti imunomodulátoru. V&jbsp;ajurvédě se tato výjimečná rostlina používá již staletí.

 2. Pomáhá budovat imunitní systém a odpověď těla na infekce.

 3. Guduchi také pomáhá při zvyšování schopnosti makrofágů zabíjet. Makrofágy jsou odolné buňky, které v těle bojují s napádajícími cizorodými organismy.

 4. Používá se k uklidnění zanícené hlenovité membrány v trávicím traktu.

 5. Chrání žaludek a dvanáctník zvyšováním produkce mucinu.

 6. Šťáva z kořenů této rostliny je velmi účinná při močových problémech.

 7. Celá rostlina se zvykne tradičně používat při rozličných mentálních poruchách. V Indii se považuje za jednu z nejlepších bylinných doplňků při léčbě mentálních onemocnění.

 8. Používá se při stavech slabosti, dyspepsii, horečce, prasečí chřipce a infekcích močového traktu.

 9. Horké látky přítomné v  Guduchi vykazují protikřečové vlastnosti a zabraňují opětovnému návratu onemocnění, což je velmi nápomocné při prevenci prasečí chřipky. /span>

 10. Také se používá jako imunomodulátor při určitých onemocněních, jako je obstrukční žloutenka, hepatická fibróza a peritonitida.</ p>

 11. Zjistilo se, že Guduchi je velmi efektivní při prevenci změn tkáně a při podpoře regenerace jater po hepatické toxicitě.

 12. Také se používá při vředech žaludku, močových onemocněních, diabetu a určitých metabolických poruchách.

 13. Guduchi také efektivně pomáhá při zvládání onemocnění zvaného ITP – idiopatická trompocytopenická purpura a horečky dengue zvyšováním počtu krevních destiček přirozenou cestou.</ span>

 14. Pravidelné používání Guduchi spolu s Kurkuminem má pozitivní odezvy při každém typu rakoviny. Pomáhá při redukci nadměrného růstu buněk a také zastavuje jejich množení.

 15. Guduchi pomáhá bojovat proti každému druhu infekce v tele, které se objevuje v  důsledkem snížené imunity, a přitom poskytuje tělu výdrž při boji s nemocí.

 

Produkty obsahující Guduchi:

Giloy (Guduchi) Tobolky

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz