Artritida

Artritida: popis a léčba

Slovo artritida doslovně znamená zánět kloubů. Je odvozeno od řeckých slov arthron, což znamená kloub a itis, což je řecký výraz pro zánět. Je to chronické zánětlivé progresivní onemocnění. Artritidou se popisuje stav bolesti a ztuhlosti kloubů, typicky jsou klouby křehké, zčervenané, přehřáté a otékající. Perzistentní forma artritidy je známá pod názvem revmatismus. Výskyt artritidy a revmatismu je běžný a výskyt těchto chorob narůstá s přibývajícím věkem. Onemocnění postihují tyto oblasti (jsou ztuhlé a bolí):

- Klouby
- Šlachy
- Vazy
- Mazové váčky (tzv. burzy - burzitida )

 

Typy artritidy

Obecně se pod pojmem artritida označuje bolest a ztuhlost kloubů. Dále rozlišujeme několik typů artritidy:

 • Osteoartitida: vyskytuje se u kloubů, které nesou velkou váhu, jako jsou kyčle a kolena.
 • Revmatoidní artritida: nejčastěji se objevuje u malých kloubů, jako jsou střední klouby prstů, kloub zápěstí , čelistní kloub, palce a kotníky. Charakteristicky se vyskytuje chronický zánět, který spouští a neustále obnovuje autoimunitní mechanismus.
 • Ankylozující spondylitida: označuje se jí častá bolest a ztuhlost v dolní části zad (bolest ;zánět křížově kyčlí a následně meziobratlových kloubů).
 • Infekční artritida: způsobují ji infekce  přenášející se až ke kloubům.
 • Psoriatická artritida: vyskytuje se u lidí trpících psoriázou (lupénkou).
 • Dna: je to bolestivý typ artritidy, který vzniká nahromaděním kyseliny močové v těle, obvykle se začíná na palci na noze.
 • Koksatróza: je to degenerativní osteoartritida kyčlí dnes již běžně se vyskytující u dospělé populace.  ;

Mezi další typy artritidy patří:

Juvenilní idiopatická artritida, fibromyalgie, systémový lupus, skleroderma, polymyalgie rheumatica, tendiniti

 

Znaky a symptomy artritidy

Trpíte na artritidu?

Obecně bolest  v kloubech naznačuje artritidu. Dalšími příznaky jsou ztuhlost kloubů a problémy s pohybem. Dále je to:

 • Otok kloubů
 • Ranní ztuhlost v okolí kloubů trvající 1 hodinu
 • Stálá a opakující se bolest nebo citlivost kloubů
 • Problémy s pohybem a běžným používáním kloubů
 • Zrudnutí v&okolí kloubů

 

Jak lze artritidu léčit?

Bolest při artritidě může být mírná ale i vážná. Pokud je bolest a ztuhlost mírná, obvykle se předepisují léky k úlevě od bolesti na bázi acetaminophenu. V případě vážné artritidy jsou to již protizánětlivé léky, jako jsou např.

 • Analgetika,
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 • Kortikosteroidy
 • A další...

Mají tyto léky vedlejší účinky?

Ano, mají vedlejší účinky. Doporučujeme Vám pravidelně konzultovat jejich užívání s lékařem a společně hledat způsob na minimalizování jejich vedlejších účinků. Každý z nás reaguje na léky odlišně. Mohou se objevit některé z těchto vedlejších účinků:

Otok, pálení žáhy, bolest žaludku, žaludeční vředy, zvýšené riziko tvorby krevních sraženin , infarkt, zvýšená úroveň tuků a cukrů v krvi, řídnutí kostí, zarudnutí, vážné infekce...

 

Je třeba při artritidě provést změny v životním stylu?

V případě artritidy můžeme předpokládá, že nastanou škody v oblasti kloubů, některých vnitřních orgánů a na kůži. Doporučujeme proto udržovat vyrovnaný životní styl, do kterého byste měli zahrnout:

Cvičení: věnujte se takovým fyzickým aktivitám, které nebudou příliš zatěžovat klouby a kolena. Fyzické aktivity snižují bolest v kloubech a jejich ztuhlost, zvyšují ohebnost a sílu svalů. Doporučují se sporty jako je cyklistika, chůze, strečink, cvičení v vodě a plavání.

Dieta: neexistuje speciálně navržená dieta pro artritidu, obecně se ale doporučuje rozumně sestavené jídlo v kombinaci s cvičením, které vám umožní kontrolovat vaši váhu. Navíc pokud máte dovnitř, doporučujeme vám vynechat alkohol a vnitřní orgány zvířat (játra, ledviny), ančovičky, sardinky a výpeky z masa.

Ráno si dopřejte teplou sprchu.

Pravidelně navštěvujte svého lékaře.

 

Ajurvéda a léčba artritidy 

Podle ájurvédy souvisí artritida s nedostatečným trávením a oslabenou funkcí tlustého střeva,  ;kterým se hromadí nestrávené jídlo a odpad. Tyto nahromaděné toxiny se přes stěnu oslabeného střeva dostanou až ke kloubům a způsobí zánět. Trávení souvisí s elementem ohně v těle a nerovnováhou ve všech třech energiích, Pita, Vata i Kapha. Tato nerovnováha oslabí prvky ohně. Oslabením trávicího ohně dochází k nahromadění toxinů a vzniku lepkavé substance známé pod názvem AMA (Ama = odpadní látky, toxiny) Ama se nahromadí v kloubech a dalších buňkách a tkáních, kde způsobuje zánět, tím se spustí autoimunitní systém, který napadne povrch kloubů a způsobí bolest, vysychání a hlavu. ováhu v&nbsp ;energii Vata.

 

Ajurvédská medicína - bylinné produkty:

Pokud trpíte různými bolestmi páteře, kloubů, prstů a palců na nohou, doporučujeme Vám následující ájurvédské produkty. V Planet Ayurveda jsme připravili tyto účinné protizánětlivé produkty:

Boswellia + Curcumin: v rámci ajurvédy nejúčinnější kombinace s nejvyšším protizánětlivým účinkem. Dosahujeme s ní vynikajících výsledků co se týče úlevy od bolesti kloubů a redukce otoků. Tato kombinace zlepšuje stav kloubů podpořením cirkulace krve a flexibility kloubů. Také má analgetický účinek a snižuje zánět i přilehlých svalů. Obě rostliny, Boswellia (Shallaki) i Curcumin synergicky účinkují na redukci zánětu a bolestí u všech typů artritidy.

Tuto kombinaci naleznete v produktech BoswelliaCurcumin jakož i v kombinaci RumoGin5.

 

AshwagandhaAshwagandha (Withania somnifera) je známá tradiční , popsaná v Ajurvédě již před 3000 lety. V ájurvédě byla Ashwagandha klasifikována jako bylina Rasayana (omlazující bylina) pro své účinky dodání energie a vitality. Ajurvéda je celosvětově známá bylina, která se používá k výrobě různých tonik ke zlepšení celkového zdraví a prevenci před nemocemi a onemocněními pohybového aparátu, jako jsou různé typy artritid, revma a podobně.

Některé z účinků Ashwagandhy:

 • Snižuje nervozitu, stres a pomáhá při depresi.
 • Redukuje únavu svalů a ztuhlost v krku.
 • Napomáhá při onemocněních pohybového aparátu (artritida, bolest kloubů, bolesti nohou).
 • Vrací svalům sílu a vytrvalost.

 

Cissus PowerBylina c issus quadrangularis se v ájurvédské medicíně používá k posílení kostí a kloubů. Podporuje vstřebávání a ukládání vápníku v kostech, čímž pomáhá posílit křehké kosti. Využívá se také při osteoporóze a nízké minerální hustotě kostí. Pomáhá ulevit od bolesti a zánětu a celkově podporuje dobrou kondici kostí a kloubů. Také zpomaluje opotřebovávání kloubů. Cissus quadrangularis napomáhá hojení zlomenin a správné pohyblivosti kloubů.   

Cissus Quadrangularis také naleznete ve směsi Osteo Plan, která obsahuje byliny s protizánětlivým a analgetickým účinkem (působí proti bolesti). V ájurvédě se doporučují při pohybových problémech, na úlevu od bolesti kloubů i na bolest páteře, bolest krční páteře, bolest kotníků a otok kloubů.

 

Obecná doporučení při léčbě artritidy

Během léčby artritidy si udržujte optimální váhu. Obecně se vyhněte mléčným výrobkům, jídlům s vysokým obsahem proteinů, bramborám a všem lilkovitým rostlinám (rajče, paprika).

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz