LÉČBA CHOROB A AJURVÉDA

Senovka řecká - účinky

Senovka řecká

Seňovka řecká - účinky

Jaké účinky má podle ayurvédy pískavice řecká?

Účinky pískavice řecké podle ájurvédské medicíny:

 • Deepani: Senovka řecká zlepšuje trávicí oheň.
 • Vatahara: Harmonizuje poruchy dóše Vata jako obrna, neuralgie, otoky apod.
 • Kaphahara: Vyvažuje poruchy dóše Kapha jako astma, bronchitida, nadprodukce hlenu, kašel atd.
 • Prameha: Tato bylina je velmi efektivní při diabetu 2. typu a poruchách močových cest.
 • Aruchi: Prospěšná při anorexii.

 

Jak se využívá pískavice řecká při diabetu?

Přítomnost aminokyselin v sinovce řecké vykazuje antidiabetické účinky, čímž dochází k redukci vysokých hladin krevní glukózy. Také obsahuje vlákninu, která zpomaluje trávení a pomáhá absorbovat cukr a karbohydráty. Diabetici mohou užívat 5 gramů prášku pískavice písečné řecké dvakrát denně s čistou vodou. Také se může použít semínko této bylinky. Nechte nabobtnat lžíci semen ve sklenici s vodou a vypijte ji brzy ráno na prázdný žaludek.

 

Je pískavice řecká prospěšná při kojení?

Ano, pro kojící matky je pískavice velmi prospěšná. Díky přítomnosti galaktogog (látek podporujících laktaci) pískavice podporuje tvorbu mateřského mléka. Mateřské mléko je nejlepším zdrojem živin pro novorozence. Kojící matka může žvýkat denně na lačný žaludek za čajovou lžičku semen pískavice řecké nebo jejích klíčků. Rovněž je prospěšné nechat povařit za čajovou lžičku pískavice řecké v množství dvou sklenic vody, dokud se voda neodpaří a nezůstane vody jen za sklenici. Směs přefiltrujte a pijte tento čaj jednou denně.

 

Jak se používá pískavice při gastritidě a nadýmání?

Jelikož tato bylinka harmonizuje v těle dóši váta, je prospěšná při gastritidě a problému s nadýmáním. Semena pískavice jsou také efektivní při zácpě. Mohou se pít na lačný žaludek namočené během noci ve vodě. Kromě toho mohou pacienti se zácpou používat prášek z této bylinky při vaření.

 

Je pískavice řecká prospěšná při léčbě zánětlivých onemocnění kůže?

Protizánětlivé a antioxidační účinky této bylinky redukují zánětlivé procesy na kůži. Účinně se takto odstraňuje problém se svěděním. Senovka zároveň působí jako čistič krve. Na poraněnou a zanícenou pokožku můžete aplikovat pastu ze sušených lístků nebo semínek, kterou rozetřete na problémové místo. Bylinka ulevuje od bolesti, zánětu, redukuje hnisání, poranění, otoky a vyrážky.

 

Jak se používá pískavice při léčbě obezity?

Příjem pískavice řecké zvyšuje míru metabolismu u obézních lidí, čímž se napomáhá spalování přebytečného tuku v těle. Proto je pravidelný příjem této byliny velmi nápomocný.

 

Zvyšuje pískavice řecká libido?

Ano, pískavice řecká pomáhá zvyšovat úrovně testosteronu v těle, čímž vzrůstá libido. Zahrňte tuto bylinku do pravidelného užívání, čímž u sebe podpoříte nárůst výdrže a síly.

 

Jako je pískavice řecká prospěšná při růstu vlasů a lupech?

Udělejte si pastu z naklíčených semínek pískavice řecké. Aplikujte ji na vlasy při výskytu lupů, řídkých vlasech a problému roztřepených konečků. Pro rychlejší růst vlasů konzumujte jednu kapsli Jídlo řecké 2 x denně spolu s Amalaki Rasayan a Brahmi.

  

Které části písečky řecké jsou používány pro zdravotní účely?

Používají se semena, listy a také celá rostlina.

 

Jaké jsou indikace pískavice řecké?

Senovka řecká se používá při různých problémech zmíněných níže:

 • Diabetes
 • Zácpa
 • Obrna
 • Neuralgie
 • Onemocnění kůže
 • Problémy s vlasy
 • Vysoké úrovně cholesterolu
 • Obezita
 • Anorexie
 • Leukorea
 • Poranění
 • Hnisavé vředy
 • Vyrážky
 • Kolikové bolesti břicha
 • Astma
 • Kašel
 • Nadprodukce hlenu
 • Bronchitida
 • Kojící matky
 • Horečka

 

Jaká je doporučená dávka pískavice řecké?

 • Ve formách kapslí: Berte jednu nebo dvě kapsle jednou nebo dvakrát denně s čistou vodou po jídle.</li >
 • Pamatujte, že tobolky Fenugreek (Senovka řecká) Planet Ayurveda jsou připravovány z 500 miligramů standardizovaného extraktu řecké.
 • Ve formě prášku: Berte 3 až 6 gramů prášku pískavice řecké jednou nebo dvakrát denně s čistou vodou po jídle.

 

Má pískavice řecká vedlejší účinky?

Senovka řecká nemá vedlejší účinky, ale v případech níže doporučujeme senovku neužívat:

 • Byline by se měly vyvarovat pacientky se silnými menstruačními problémy a pacienti, kteří krvácejí z nosu.
 • Senovka řecká není během těhotenství bezpečná, proto se vyvarujte nadměrné konzumace bylinky. 
 • Někdy se tato bylinka projevuje jako laxativum, proto by se jí měli vyvarovat pacienti s průjmy.

 

Další zajímavé články:

O senovce řecké

Cukrovka

Domácí prostředky na cukrovku

 

Guduchi - účinky a použití

V&jurvédě se v mnoha formulacích používá rostlina s&jurvédským názvem GILOY. U nás je známá také pod názvem GUDUCHI (Guduči). Její latinský název je Tinospora cordifolia. Rostlina Guduchi se stala populární díky tomu, že je účinná proti prasečí chřipce. V Ayurvédě je popisována jako „amrita“ (volný překlad = nesmrtelnost) kvůli svým četným medicínským vlastnostem. Guduchi působí proti artróze, horečce, zlepšuje trávení, je protizánětlivá, má protirakovinné účinky a vynikající čistí krev. Také se používá při léčbě chronické horečky, dny, srdeční slabosti, problémů s pokožkou, anémie, žloutenky, lepry a všech typů rakoviny. Po celém světě existuje více než 30 až 40 druhů rostliny giloy. 4 druhy z nich se vyskytují v Indii a jsou velmi prospěšné při léčbě různých nemocí.

Guduci

 

Základní informace o Guduchi

 • Název v hindštině - Giloya, Guduchi
 • Náz v bengálštině -  Gulanchae
 • Tamilský název - Shindilakodi
 • Latinský název – Tinospora cordifolia
 • Čeleď – Menispermaceae (měsíčkovité)

 

Části Guduchi používané pro lékařské účely: Stonek, listy a kořeny

 1. Guduchi je velká opadavá rostlina. Stonky jsou dužnaté s dlouhými a masitými vzdušnými kořeny. Kůra je šedohnědá, listy blanovité a květiny malé. Tuto bylinu lze nalézt po celé tropické Asii. Plody jsou ve tvaru hrachu, jsou masité a při vaření se zbarvují dočervena. Semena mají zakřivený tvar.
 2. Šťáva z guduchi, pokud se užívá s rostlinou amla (amalaki), je velmi účinná na odstraňování toxinů z těla. Výrazně pomáhá také při respiračních problémech, především při astmatu.
 3. Její listy a kořen se používají při nadměrném krvácení během menstruace.
 4. Guduchi se používá také při malárii a horečce .
 5. Pravidelným užíváním guduči v jakékoli formě se potlačují všechny typy rakoviny.
 6. Zjistila se vysoká účinnost při zvyšování počtu krevních destiček, proto se tato rostlina volí při léčbě horečky dengue a imunitní trombocytopenii.

 

Guduchi a Ajurvéda

 1. Guduchi má protizánětlivé, protirakovinné, antioxidační vlastnosti, působí proti horečce a nese vlastnosti imunomodulátoru. V&jbsp;ajurvédě se tato výjimečná rostlina používá již staletí.

 2. Pomáhá budovat imunitní systém a odpověď těla na infekce.

 3. Guduchi také pomáhá při zvyšování schopnosti makrofágů zabíjet. Makrofágy jsou odolné buňky, které v těle bojují s napádajícími cizorodými organismy.

 4. Používá se k uklidnění zanícené hlenovité membrány v trávicím traktu.

 5. Chrání žaludek a dvanáctník zvyšováním produkce mucinu.

 6. Šťáva z kořenů této rostliny je velmi účinná při močových problémech.

 7. Celá rostlina se zvykne tradičně používat při rozličných mentálních poruchách. V Indii se považuje za jednu z nejlepších bylinných doplňků při léčbě mentálních onemocnění.

 8. Používá se při stavech slabosti, dyspepsii, horečce, prasečí chřipce a infekcích močového traktu.

 9. Horké látky přítomné v  Guduchi vykazují protikřečové vlastnosti a zabraňují opětovnému návratu onemocnění, což je velmi nápomocné při prevenci prasečí chřipky. /span>

 10. Také se používá jako imunomodulátor při určitých onemocněních, jako je obstrukční žloutenka, hepatická fibróza a peritonitida.</ p>

 11. Zjistilo se, že Guduchi je velmi efektivní při prevenci změn tkáně a při podpoře regenerace jater po hepatické toxicitě.

 12. Také se používá při vředech žaludku, močových onemocněních, diabetu a určitých metabolických poruchách.

 13. Guduchi také efektivně pomáhá při zvládání onemocnění zvaného ITP – idiopatická trompocytopenická purpura a horečky dengue zvyšováním počtu krevních destiček přirozenou cestou.</ span>

 14. Pravidelné používání Guduchi spolu s Kurkuminem má pozitivní odezvy při každém typu rakoviny. Pomáhá při redukci nadměrného růstu buněk a také zastavuje jejich množení.

 15. Guduchi pomáhá bojovat proti každému druhu infekce v tele, které se objevuje v  důsledkem snížené imunity, a přitom poskytuje tělu výdrž při boji s nemocí.

 

Produkty obsahující Guduchi:

Giloy (Guduchi) Tobolky

 

Gymnema Sylvestre - účinky a použití

Jedním z alternativních léčiv na cukrovku aobezitu může být preparát rostliny Gymnema sylvestrae vzhledem k tomu, že má pozitivní účinek při léčbě diabetu blokováním vazebných míst cukru, čímž brání jeho molekulám akumulovat se v těle.

Gymnema Sylvestrae (Gurmar)&nbsp ;se považuje za rostlinu se silnými protidiabetickými účinky. Ve formě čaje Gymnema se tato bylina používá při kontrole obezity. Aktivní složkou rostliny je skupina kyselin označovaných jako gymnemické kyseliny. Byla zjištěna možná spojitost mezi obezitou, gymnemickými kyselinami a diabetem. Zde se dozvíte všeobecné informace o rostlině i současný molekulární pohled spojující běžnou medicínu s nejčastějšími metabolickými poruchami.

Podle nedávných zpráv bylo zjištěno, že při léčbě obezity jsou užitečné přípravky gymnemických kyselin. Připisuje se to schopnosti gymnemických kyselin oddalovat absorpci glukózy v krvi. Seskupení atomů v molekule těchto kyselin se podobá molekulě glukózy. Tyto molekuly vyplňují umístění receptorů v chuťových pohárcích, čímž předcházejí jejich aktivaci molekulami cukru přítomných v jídle, brzdící návaly chutí na sladké. Podobně vyplňují molekuly gymnemických kyselin vrchní absorpční vrstvy střev, v důsledku čehož se předchází pohlcení molekul cukru střevem, což má za následek nízkou úroveň cukru v krvi.

Zjistilo se, že extrakt z listů gymnemy, obzvláště peptid „gurmarin“, zasahuje do schopnosti chuťových pohárků na jazyku cítit sladkou a hořkou chuť. Gymnemické kyseliny mají podobný efekt. Předpokládá se, že potlačováním pocitu sladké chuti při jeho užívání pacienti omezí příjem sladkých jídel, což má částečně za následek hypoglykemický efekt.

V následujících bodech jsou sepsány některé možné mechanismy účinky listů a hlavně jejich gymnemických kyselin.

 1. Zvyšuje se sekrece inzulínu.
 2. Podporuje se regenerace Langaresových ostrůvků ve slinivce břišní.
 3. Zvyšuje se využití glukózy; bylo prokázáno zvýšení aktivity enzymů zodpovědných za využití glukózy spojeními závislými na inzulínu, zvýšení aktivity fosforylázy, snížení glukoneogenních enzymů a sorbitol dehydrogenázy.
 4. Způsobuje omezení absorpce glukózy z&střeva.
Indická echinacea (Právenka laťnatá) - účinky a použití

Právenka laťnatá - účinky a použití v ajurvédské medicíně

Andrographis paniculata (Indická echinacea) – právenka laťnatá, je také známá jako „Královna všech hořčin“. V Asii je široce rozšířena na léčbu různých druhů infekcí. Nachází se v indickém lékopisu a je součástí mnoha ayurvédských směsí. Jako ájurvédský doplněk je také známá pod názvem „Kalmegh“ nebo „Kalamegha“, což znamená „tmavý oblak“.

Právenka laťnatá

 

Vědecká klasifikace Právenky latnaté

 • Latinský název: Andrographis paniculata

 • Český název: Právenka laťnatá, Indická echinacea

 • Název v sanskritu: Kariyat

 • Říše: Rostliny

 • Oddělení: Krytosemenné

 • Třída: Dvouklíčnolistové

 • Rad: Tubiflorae

 • Čeleď: Akantovité

 • Používané části rasltiny: Listy a stonky

Právenka latnatá  - aktivní složky

Hlavní složkou u & nbsp;právenky latnaté je andrografolid, který patří do skupiny laktonů. Největší množství andrografolidů se nachází v listech, proto mají hořkou chuť. Listy obsahují ze skupiny diterpenů a laktonů také neoandrografolidy apod., a také flavonoidy, jako je oroxylin, wogonin atd.

 

Účinky právenky latnaté

Echinacea je bylinka s imunostimulačními, antiparazitickými, antibiotickými a antivirotickými účinky. Také se používá k léčbě hepatitidy B, HIV, nadýmání, trávicích a střevních problémů a běžné rýmy. Bylinu lze rovněž použít při léčbě cukrovky.

Llékařské využití právenky latnaté

Andrographis paniculata s jejími rozličnými složkami prokázala množství prospěšných účinků pro organismus. Stimuluje imunitní činnost, pozastavuje zánětlivé procesy, podporuje ochranu organismu proti nežádoucím mikrobům. Aktivní chemická látka – andrografolid, pomáhá zastavovat shlukování krevních destiček a předchází procesu srážení krve, vedoucímu& infarktu.

Složky rostliny Andrographis mají antivirotické vlastnosti, které ve viruse inhibují glykoproteiny, čímž brzdí schopnost viru pronikat do buněk a replikovat se. Andrografolidy mají antivirotické účinky na ptačí chřipku a virus HIV. Echinacea pomáhá aktivizovat všeobecnou obrannou funkci imunitního systému. Stimuluje produkci protilátek, čímž je účinná při léčbě rýmy, chřipky, sinusitidy a infekcí horních cest dýchacích.

Echinacea má protizánětlivé účinky, protože dehydroandrografolidy podněcují hypofýzu k&produkci hormonu ACTH a zvyšují uvolňování kortikosteroidů, které mají protizánětlivé účinky.

Andrographis paniculata účinkuje jako přirozený povzbuzovač imunity a také má protirakovinné účinky . Buňky nádoru se jeví, jako by nabývaly formu rakovinných buněk, které nedozrávají. Terpeny z echinacey vedou k diferenciaci buněk leukémie, čímž je mění na zralé a méně agresivní. Extrakt této rostliny zapříčiňuje diferenciaci rakovinných buněk. Podle vedených studií blokuje rozvoj rakoviny prostaty, prsů a non-Hodgkinova lymfomu.

Echinacea působí jako silný antiretrovirální činitel. Žádný virus se nedokáže replikovat bez využití replikačního procesu buněk. Virus vchází do buňky a množí se za pomoci enzymu reverzní transkriptázy. Alkaloidy přítomné v rostlině zvyšují činnost inhibitorů tohoto enzymu. Také rostlina redukuje množení viru hepatitidy B, chřipky a herpesu.

Echinacea působí jako činitel proti srážení krve a jako kardioprotektivum. Byly zaznamenány účinky andrografolidů, které redukují prokoagulační vlastnosti krve. Rostlina pomáhá ve značné míře redukovat velikost myokardu (srdeční svaloviny). Aktivuje fibrinolýzu a redukuje shlukování krevních destiček. Také má spasmolytický účinek a účinek beta-blokády.

 

vedlejší účinky právenky latnaté

Nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky, ačkoli při vysokých dávkách může způsobovat neplodnost, závratě a bušení srdce. Echinacea má abortivní účinky, proto by se jejímu užívání měly vyvarovat těhotné ženy.

 

Produkty s extraktem z právenky latnaté:

Chanca Piedra - Phyllanthus niruri

Bhumi Amla - účinky a použití z hlediska ájurvédy

Bhumi Amla (latinsky Phyllanthus niruri), u nás známá pod názvem Chanca Piedra, je rozšířenou tropickou rostlinou obvykle rostoucí v pobřežních oblastech. Patří do čeledi Phyllanthaceae. Je to jednoletá dorůstající do výšky 50 - 60 cm. Roste především v tropických oblastech Indie a Jižní Ameriky. 

Bhumi Amla

Ajurvédské vlastnosti rostliny Bhumi Amla

Rostlina má v následném trávicím účinku (v ayurvédě t. j. vipaka) hořké, svíravé a sladké působení a chladivou potenci (tj. virya). Zmírňuje dóše kapha a pitta a má lehkou (laghu) a suchou (ruksa) charakteristiku.

 • Botanický název - Phyllanthus niruri
 • V ásamštině - Holpholi; Poram-lokhi
 • V jazyce Hindi - Chalmeri, Harfarauri
 • Sanskrit - Bhoodatreo, Bhumi Amla
 • Lidový název - drtič kamenů, Phyllanthus
 • Španělština– Chanca piedra

 

Vlastnosti rostliny Bhumi Amla

 • Rostlina obsahuje flavonoidy, terpenoidy, alkaloidy, polyfenoly, lignany, taniny, saponiny a kumariny.
 • hepatoportektivní účinky (ochraňuje jaterní tkáň), působí proti hepatitidě typu B, HIV a působí na vysoký krevní tlak.
 • Rostlina je již staletí používána jako bylinný lék na močové kameny.
 • Snižuje riziko vzniku kamenů u lidí náchylných k jejich vzniku.
 • Phyllanthus niruri působí jako přírodní žaludeční lék. Je užitečná při chronické dyzenterii.
 • Čerstvý kořen této byliny je považován za vynikající lék na žloutenku.
 • Mléčnou šťávu z rostliny je vhodné použít na bolavá místa.
 • Léčebné účinky fytochemikálií v rostlině Phyllanthus niruri byly prokázány v řadě klinických studií.

 

Chemické složky v rostlině Bhumi Amla

 • Z kůry se získává nahořklý výtažek s obsahem phyllanthiun.
 • Aktivní složky - phyllanthin a hypophyllathin, jsou přítomny v listech.
 • Nedávno byly z listů izolovány i jiné složky jako lignansniranthin, nirtetralin a phyltetralin.
 • Olej ze semínek obsahuje kyselinu ricinolejovou (1,2%), linolovou (21%) a linolenovou (51,4%) .
 • Byl izolován nový flavonový glykosid a charakterizovaný jako fizetin - 4-O- glukosid.

 

Bhumi Amla a ájurvéda

 • Bhumi Amla patří mezi byliny, které byly zmíněny již v nejstarších spisech ajurvédy.
 • Bhumi Amla také známe jako tamalaki, bahuatra a uttama. Známý je také španělský název Chanca piedra, který v překladu znamená „lomikámen“.
 • Maharishi Charaka ji kategorizuje jako „kasahara“. Zmírňuje kašel a „svasahara“ utišuje astma.
 • Ve urvédských textech se píše, že bhumyamlaki je dobré aperitivum - zlepšuje chuť k jídlu.
 • Podle ájurvédy podporuje trávení, stimuluje játra a má projímavé účinky.
 • Je prospěšná při kašli, astmatu, žloutence, malárii a při zvětšení jater.
 • Podle ájurvédy je považována za protijed s trpkým a chladivým účinkem.
 • Používá se při nadměrné žízni, bronchitidě, malomocenství, anémii, inkontinenci a astmatu, také slouží jako diuretikum a zlepšuje imunitu.

 

Produkty obsahující Bhumi Amlu

Chanca Piedra Tobolky

 

Immune Booster

Balík Játra

 

Zvládání stresu

 

Práce, peníze, děti, byt, větší byt , dovolená, dům, dovolená, práce, práce, práce, stres, nervozita, vyčerpání...

Znáte to?

 

Máme různé sny a rádi bychom si je splnili. Nebo se jen pokoušíme přežít ve stále více konkurenčním prostředí. &Nbsp;Najít si práci a všechno udělat pro to, abychom si ji udrželi, vedle toho zvládnout rodinu, děti, domácnost a nebodaj nějakou tu přístavbu, stěhování, stavbu. Má to ale háček, nejsme stroje, máme své limity. Pokud přeceníme své síly, abychom dosáhli více, získáme pár „dárků“ navíc: stres, nervozitu a následně depresi.

 

Rozlišujeme tři základní typy stresu:

 • Fyziologický – vše se děje uvnitř. Během stresu či nervozity dochází k nerovnováze v tlukotu srdce a krevním tlaku, tím se vytváří tlak na naše arterie, což zase zapříčiňuje kardiovaskulární onemocnění. Dlouhodobý stres také ovlivňuje naši imunity a zapříčiňuje onemocnění jako chřipka či nachlazení. Je to typické například u studentů během zkoušek.
 • Stres vyplývající z chování (behaviorální) – vzniká kvůli nesprávným návykům, jako jsou nadměrné pití alkoholu či kouření, chybějící pohyb, nesprávná strava a přílišné sledování televize nebo používání počítače. Takoví lidé velmi prudce reagují a snadno se rozčílí.
 • Psychologický stres – stres nás ovlivňuje i na psychické úrovni. V případě stresu lidé nepracují a nechovají se efektivně. Stres také ovlivňuje naši schopnost rozhodovat se. Může vést k nervozitě či depresi. Později také k druhotným symptomům jako je ztráta paměti, ostražitosti a&pozornosti.

 

Z odborného hlediska je stres definován jako odpověď těla na určitý akt nebo požadavek. Nejprve mozek rozezná určitou událost nebo objekt. Pokud je mozek vyhodnotí jako hrozbu nebo neočekávanou událost, tělo začne uvolňovat hormony, které aktivují odpověď typu „útok nebo útěk“. Během této odpovědi vzniknou s vysokou pravděpodobností v těle tyto všechny nebo některé z těchto změn:

 • Zrychlený srdeční tep.
 • Sucho v ústech.
 • Zčervenání očí nebo pokožky.

 

Z výše uvedeného vyplývá, že stres je odpovědí na určitou situaci, která je dočasná. Pokud ale stres přetrvává kvůli dalším faktorům, jako jsou například sociální bariéry, vlivy prostředí, vlivy na pracovišti, rodinné vztahy apodobně, stres se mění na nemoc a způsobuje vážné zdravotní problémy a to na fyzické i psychické úrovni.

 

Faktory, které podporují stres:

1. Studium: dnes je ve školách velká rivalita a vyžaduje od dětí a studentů mnoho úsilí, aby dosáhli stanovených výsledků, což může vést ke stresu. Také děti na školách mohou trpět vlivem stresu.

2. Prostředí: nezdravá pracovní atmosféra, diskuse na horká témata, problémy s parkováním, rodinné problémy atd.

3. Média: média také dokáží vzbudit u lidí stres (převaha negativních zpráv).

4. Manažment času: selhání v managementu času, vsouladění studia, práce, mimopracovních činností, různých projektů, úkolů, péče o rodinu, placení účtů...

5. Peníze: Nedostatek peněz produkuje stres. Na druhé straně velkou úrovní stresu trpí i již zabezpečení lidé, kteří se ale snaží za každou cenu maximalizovat svůj obnos peněz.

6. Vztahy: špatné vztahy s partnerem nebo dalšími členy rodiny, se šéfem, se sousedy, každý z nich může vyústit v stres.

Obecně ale můžeme vidět, že stres není přirozený fenomén. To náš životní styl a naše priority způsobují stres. Abychom se mohli vzdálit od stresu, musíme si nejprve osvojit zdravý životní styl a zvládnout management času.

 

Zvládání stresu:

Toto jsou základní kroky, které byste měli přidat do svého životního stylu, aby jste se udrželi dlouhodobě zdraví a úspěšní.

 • Omezení: Měli bychom znát naše omezení a nikdy je nepřekračovat. Nepřekračujte při plnění svých povinností svůj potenciál. Nenechte se ovládnout jinými lidmi a aktivitami.
 • Racionální postoj: Jste to vy, kdo má úplnou kontrolu a je to Vaše mysl, která dělá rozhodnutí. Myslete racionálně a jednajte podle toho.
 • Usmívejte se: Věnujte se činnostem, které vás těší. Je to klíč k tomu být šťastným. Věnujte se svým koníčkům, setkávejte se s přáteli a naučte se žít v rovnováze.    
 • Alkohol a cigarety: pravidelné pití alkoholu a kouření cigaret jsou hlavními příčinami řady chronických chorob. Pokuste se s nimi přestat.
 • Zdravá strava: Čerstvé a zdravé potraviny je zdrojem různých typů živin a antioxidantů. Přidejte do Vaší stravy různé druhy zeleniny, ovoce a šťáv. Přidejte co nejvíce citrusových plodů, neboť jsou nejbohatším zdrojem antioxidantů. Jezte co nejvíce jídlo připravené doma.
 • Cvičení: věnujte se denně cvičení, józe a meditacím. Pomohou vám nejen se spálením kalorií, ale také se spálením stresu. Dělejte fyzická cvičení alespoň 30 minut denně.
 • Relaxační techniky: osvojte si relaxační techniky k uklidnění mysli, jako je hluboké dýchání, koncentrování se, poslech jemné hudby, zpívání manter.

Se zvládáním stresu nám mohou pomoci i některé bylinné přípravky. Jsou 100% přírodní a nemají žádné vedlejší účinky. Navíc nám pomohou zvýšit naši imunitu, podpořit paměť aj trávení a zlepšit zdravotní stav v případě chronických chorob.

 

Úkol ájurvédy při zvládání stresu:

Ayurveda je nejstarší posvátnou knihou díla Rig Veda (6 & nbsp; 000 let) Indie. Vysvětluje vědu celého života, původ všech přírodních forem. Píše se v ní, že život je kombinací těla, smyslů, mysli a „reinkarnující se duše“.

Ajurvéda popisuje stres jako souhrn fyzického, duševního a emocionálního napětí u osob. Stres vzniká kvůli:

 • Vyrovnávání se s neustálými změnami v prostředí.
 • Překračování vlastních kapacit přizpůsobovat se změnám.
 • Stres se odráží na změnách v osobnosti, na fyzické síle nebo na zdraví. 

 

Ajurvéda popisuje duševní změny, které vedou k stresu:

 

 • Žádost, hněv, chamtivost, falešné představy.
 • Žárlivost, euforie, smutek a bohužel.
 • Úzkost, neuróza a strach.

 

Mezi nemoci zapříčiněné stresem patří:

 • Psychóza
 • Nekontrolovatelné křeče
 • Hysterie
 • Posedlost, přeludy
 • Závraty, ospalost
 • Neurasténie
 • Ztráta smyslového vnímání vedoucí až ke komatu
 • Alkoholismus

Ajurvédě se byliny, které stabilizují mysl nazývají „Medhya Rasayanas“. Tyto byliny:

 • Hloubkově vyživují nervové tkáně a zvyšují intelekt.
 • Působí jako nervová tonika.
 • Zlepšují výživu mozku na molekulové úrovni, podporují jasnost mysli, koncentraci a zlepšují paměť.

Mezi tyto byliny patří:

 • Brahmi (Bacopa monnieri)
 • Ashwagandha (Withania somnifera)
 • Munakka (Vitis vinifera)
 • Tagar (Valeriana wallichi)
 • Shankhapushpi (Convolvulus pluricaulis)
 • Musta (Kypr rotundas)
 • Jatamansi (Nardostachys jatamansi)
 • Raktachandana (Pterocarpus santalinus)
 • Parpataka (Fumaria indica)
 • Kutaki (Picrorhiza Kurroa)
 • Dashmula, Amaltas

 

Nejlepší ajurvédské byliny pro zvládání stresu : 

AshwagandhaBrahmi jsou nejznámějšími bylinami pro léčbu duševních chorob, přičemž se široce uplatňují při léčbě po celém světě. V&Planet Ayurvede naleznete 100% čisté bylinné přípravky. Pro lepší zvládání stresu doporučujeme naše dva přírodní produkty:

 

Ashwagandha: Ashwagandha (Withania somnifera) byla klasifikována jako „Rasayan“ bylina, což znamená, že se jedná o rostlinu s osvěžujícím/omlazujícím účinkem, která podporuje vitalitu a dlouhý život. Ashwagandha se celosvětově používá k výrobě nervových tonik k podpoře celkového duševního zdraví. Zvyšuje schopnost porozumění, zlepšuje kapacitu učení a podporuje paměť.

Účinky ashwagandhy na zdraví:

 1. Nejlepší přírodní produkt pro zvládání stresu.
 2. Působí jako prevence únavy, stresu, nervozity, bušení srdce, stárnutí a nervového zhroucení.
 3. Působí jako nervové tonikum na zvýšení duševní výdrže.

 

Brahy:

V ajurvédě je bylinka Brahmi (Bacopa monnieri) známá svou schopností zvýšit inteligenci. Brahmi je nejlepším přírodním výživovým doplňkem pro zlepšení paměti a soustředění.

Účinky brahy na zdraví:

 1. Zlepšuje koordinaci mmezi neurony, podporuje dlouhodobou i krátkodobou paměť
 2. Uvolňuje nervozitu, podporuje&výdrž a napomáhá při duševní únavě.
 3. Zvyšuje koncentraci a pozitivně působí na krevní tlak.

 

Valeriána:

Valeriána je známá a populární bylinka iu nás. Nejvíce se cení jejího účinku na nervovou soustavu, kterou zklidňuje. Napomáhá vypořádat se se stresem a úzkostí a pomáhá v boji s depresí.

Selhání srdce

Starejte se o své srdce, protože když srdce vynechá, život může skončit...

 

Selhání srdce

Selhání srdce, označované také názvem městnavé selhání srdce, resp. srdeční nedostatečnost, nastává, když je omezena pumpovací síla srdce. V tomto případě nedochází k normálnímu pumpování krve srdečním svalem. Srdce má čtyři části, dvě předsíně, které se nacházejí v horní části srdce, a dvě komory ve spodní části srdce. Komory pumpují krev do všech orgánů a přes síně přichází krev do srdce, aby mohla být opět pumpována zpět do těla. Při městnavém selhání srdce komory nepumpují dostatečné množství krve do těla.

Symptomy srdečního selhání

 • Dušnost.
 • Otok nohou a kotníků.
 • Nepravidelný tep.
 • Únava a ospalost.
 • Časté močení v noci.
 • Přibírání na váze.
 • Nevolnost.
 • Bolest na hrudi.
 • Kašel zapříčiněný ucpáváním plic.
 • Sipot s vykašláváním bílých nebo růžových hlenů.

Níže uvedené symptomy srdečního selhání vyžadují okamžitý zásah lékaře:

 • Bolest na hrudi.
 • Slabost.
 • Odpadávání.
 • Nepravidelný puls doprovázený dušností.
 • Modraní pokožky kvůli nedostatku kyslíku.

 

Rizikové faktory srdečního selhání

Vysoký krevní tlak – dochází k němu, když jsou cévy zablokovány cholesterolem a tukem, které ztěžují proudění krve cévami.

Ischemická choroba srdeční – zúžené cévy omezují zásobování srdce okysličenou krví.

Diabetes – zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a  ischemické choroby srdeční.

Obezita – obézní lidé mají zvýšené riziko selhání srdce .

Chlopňové chyby srdce – znamenají zvýšené riziko selhání srdce .

Virová infekce – může poškodit sval srdce.< /span>

Alkohol – nadměrné užívání alkoholu oslabuje srdeční sval a&nbsp ;může vést až k selhání srdce.

Kouření – kouření také zvyšuje riziko městnavého srdečního selhání.

 

Ajurvédský pohled na srdeční selhání

V ájurvédě se selhání srdce označuje pojmem hridya avrodh. Za sídlo rasa dhatu se považuje srdce. Rasa dhatu je jednou ze 7 tkání těla, které se formují z přijaté stravy po jejím strávení. Nesprávné stravovací návyky, stres a oslabený trávicí oheň zapříčiňují produkci toxinů – AMA. Tyto toxiny zapříčiňují nerovnováhu ve tkáni rasa dhatu. Ama se shromažďuje v okolí srdce, blokuje jednotlivé kanály a zapříčiňuje městnavé srdeční selhání.

Ajurvédský přístup při léčbě srdečního selhání

Podle ájurvédy je pro úspěšné zvládnutí selhání srdce důležitá očista všech kanálů od toxinů a  zároveň udržování plně funkčního trávení, aby nedocházelo k dalšímu akumulování toxinů AMA v těle. Ajurvéda zná několik bylin s kardioprotektivními účinky, které pomáhají posilovat srdeční sval přirozenou cestou.

Arjuna – má silné kartioprotektivní účinky, posiluje srdeční sval. Pomáhá snížit úroveň LDL cholesterolu a zvýšit úroveň HDL cholesterolu. Pravidelné užívání Arjuny přináší úlevu při onemocněních srdce a pomáhá zvládnout překonání srdečního selhání.

Ashwagandha – pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu, harmonizuje krevní tlak a posiluje srdeční sval.

Brahmi – je užitečná bylinka na posílení srdce a&nbsp ;uklidnění nervové soustavy.

Shankhpushpi – pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu a  posiluje srdce.

 

Upozornění: Při onemocněních srdce a problémech s  krevním tlakem nikdy svévolně nepřestávejte s užíváním léků doporučených Vaším lékařem. Výše uvedené byliny lze užívat i vedle klasické léčby. Mezi klasickými léky a ajurvédskými bylinami zachovejte alespoň 1 hodinu rozestup.

Zdravé a lesklé nechty

Domácí prostředky pro krásné a lesklé nehty

Nechty jsou tvořeny bílkovinou s názvem keratin. Změna barvy se často objevuje na nehtech kvůli několika faktorům, jako je nedostatek bílkovin v těle, houbové infekce, onemocnění...Často si způsobujeme poškození nehtů neúmyslně sami vykusováním kožky kolem nehtů nebo během mytí nádobí a prádla silnými prostředky či jinými činidly. Abychom zachovali jejich lesk a krásu, se péče o nehty rozhodně stává každodenní záležitostí.

 

Pár domácích prostředků pro krásné a lesklé nehty

1. olivový olej

Olivový olej má výbornou zvlhčující vlastnost, protože obsahuje kyselinu linolovou. Udržuje nehty hydratované a předchází jejich vysušení. Máčení nehtů v teplé vodě s několika kapkami olivového oleje je skvělým způsobem, jak mít krásné, lesklé nehty.

2. citron

Citrón má bělící účinky, které pomáhají odstraňovat skvrny a&nbsp ;udržovat nehty krásné, proto se často doporučuje citrónová manikúra. Nehty se máčejí v jedné až dvou čajových lžičkách citrónové šťávy, poté se několik minut pilníkují se směsí teplé vody a octa. Zaručeně dosáhnete skvělých výsledků.

3. máslo

Máslo je jemná hmota, která nehty zvlhčuje. Také poskytuje velké množství živin jako vápník, hořčík, draslík, železo, zinek a vitamíny A, B, C a E. Použitím másla na nehty si pomůžeme ke krásným, lesklým a hladkým nehtům.

4. kokosový olej

Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, kaprylovou, zdravé tuky vitamín E. Všechny tyto živiny přispívají k posílení kožky kolem nehtů, zvlhčení nehtů, čímž se předchází tvorbě záděrů a zamezuje se infekcím kůže a jiným plísňovým chorobám.

5. brutnákový olej

Tento olej je lisován ze semen brutnáku lékařského. Má protizánětlivé účinky a obsahuje mnoho gamalinolenové kyseliny (GLA). Také obsahuje omega-3 mastné kyseliny, kyselinu salicylovou, slizovité látky, pryskyřice, taniny, vápník, dusičnan draselný, hořčík a mnoho dalších nezbytných živin. To vše zamezuje popraskání nehtů a dělá je krásné a zdravé.

6. avokádo

Avokádo má antioxidační vlastnosti. Obsahuje fytonutrienty, vitamíny A, B, D a E, draslík a důležité minerály, které udržují nehty zdravé a lesklé. Doporučuje se zavést avokádo do denní stravy a můžete se těšit z krásných nehtů.

7. jogurt

Obsahuje mnoho minerálů jako železo, vápník, zinek, vitamíny A, C, D , E, K&bílkoviny. Má antimikrobiální vlastnosti, které pomáhají chránit nehty před bakteriálními a houbovými infekcemi. Obsahuje také kyselinu chlorovodíkovou, která je jednou z nejdůležitějších živin pro udržení lesklých nehtů.

 

Další tipy

 • Jezte vyrovnanou stravu
 • Pravidelně cvičte
 • Praktizujte jógu a meditujte

 

Zácpa

Kdy vzniká zácpa

Zácpa je onemocnění, které charakterizuje bolest, krvácení a extrémně těžké vyprazdňování. Dnes trpí více než 95% celé populace kvůli zácpě nebo jinému trávicímu problému. Tyto trávicí problémy mohou nakonec také vést až k zácpě.

Ajurvéda věří, že hlavní příčinou všech vážných onemocnění dnešního světa je „škodlivý kal“ . Tento kal se akumuluje ve střevech, přičemž způsobuje bolestivé vyprazdňování související se zácpou. Zácpa vzniká kvůli nedostatku správné výživy, špatnému trávení a nahromadění kalu v těle, především ve střevech. Lidé si neuvědomují tento problém v jeho počáteční fázi. Problém si všimnou, až když začnou pociťovat překyselení, nahromadění plynů a bolest žaludku.

Jídlo, které sníme, se přemění na různé formy jako je krev, šťávy, spermie, svalstvo, atp. Když se přijaté jídlo změní na suchý kal, také známý pod názvem „měla“ nebo „exkrementy“ a nevyloučí se z těla jednoduše a pravidelně, ukládá se v různých částech těla. Tato situace je známá pod názvem zácpa nebo „malavirodha“.

 

Názor ájurvédy na zácpu

Ajurvéda vysvětluje koncept zácpy. Podle ní je-li v těle lidí příliš mnoho větru, trávení jídla se stane nevyrovnaným a nesymetrickým. Pokud tato situace trvá příliš dlouho, vyústí do „Vishtaandhajiran“, což znamená chronická zácpa. Těžce vyprazdňovaný obsah střev se začne hromadit a stále obtížněji se posouvá tělem. Žaludek a tlusté střevo přestanou vytvářet dostatek plynů, které jsou potřebné k vytlačení stolice z těla. Tím se vážně naruší fyzické zdraví, emocionální rovnováha a mentální stabilita.

Vyřešení tohoto bolestivého onemocnění vyžaduje komplexní přístup. Nahromaděné toxické látky a blokády jsou hlavními překážkami pro snadné a přirozené vyprazdňování střev. Také určité potraviny přispívají k zácpě. Jakékoliv psychické výkyvy, jako je deprese, nervozita, stres a napětí také podporují tvoření zácpy. Ajurvéda rozpoznává různé druhy nerovnováhy ve fungování u jednotlivců, které vedou k vážným onemocněním. Podle ájurvédy je hlavním důvodem různých poruch a nerovnováh v těle právě zácpa.

 

Hlavní příčiny zácpy

Mezi nejdůležitější příčiny, které vedou k zácpě, patří:

- Nesprávná výživa
- Nedostatečné trávení a metabolismus
- Nerovnováha nervového systému
- Nahromadění toxického materiálu v těle a blokády
- Snížení imunity
- Narušený přirozený rytmus biologických procesů
- Některé léky
- Konkrétní potraviny

Co pomůže při zácpě:

- Zvládaně stresu, dechová cvičení.

- Správná výživa a dieta.

- Pravidelné užívání ajurvédských bylin, jako je např. Kurkumin,Triphala.

- Při akutní zácpě pomáhá speciální ájurvédská směs Kabaj Mukti.

- Vytvoření rovnováhy mezi různými činnostmi nervového systému.

- Zdravý životní styl.

- Denní režim.

- Pravidelné cvičení a jóga.

- Přirozené zvýšení vlastní léčivé kapacity těla.

 
Autorem článku je ajurvédský lékař a odborník na byliny Dr. Vikram Chauhan

 

Zanícené hrdlo

Zapálené hrdlo způsobuje mikrobiální infekce. Může se jednat o infekci houbami, virem nebo bakteriemi (streptokoky). Při zánětu hrdla hraje nemalou roli také životní prostředí. Zanícené hrdlo je charakteristický chrapotem, pocitem škrábání v hrdle, bolestí a probíhající zánětlivou reakcí.

Nedostatek čerstvého vzduchu, nevyvětrané místnosti, oslabená obranyschopnost organismu, nedostatečný pitný režim a  různá znečištění vzduchu jsou faktory, které zvyšují frekvenci zánětů hrdla.

Zapálené hrdlo často začíná běžným nachlazením. Následují oteklé dutiny, kýchání, kašlání, snížená chuť k jídlu a únava. Může se objevit i horečka a zejména u dětí.

Základní symptomy zaníceného hrdla:

 • bolest v krku,
 • zánětlivá reakce,
 • zánět mandlí,
 • kašel,
 • problémy s dýcháním,
 • bolesti uší,
 • zvýšená teplota,
 • problémy s polykáním.

 

Rychlá ájurvédská pomoc při zaníceném hrdle:

 

Lékořice

Při žvýkání nebo cucání lékořice dochází k okamžité úlevě, bolest v krku se sníží a zmenší se i kašlání. Je jedním z nejlepších prostředků pro zánět hrdla.

 

RUMOGIN5

Ačkoli tato kombinace byla navržena především na revmatoidní artritidu, jak už to u bylin bývá , díky svým vlastnostem poslouží při více problémů. RumoGin5 v sobě kombinuje silné extrakty z bylin a koření s výrazným protizánětlivým účinkem – kurkumin, zázvor, pepř a dlouhé koření. Boswellia zase snižuje otok, tím umožňuje lepší prokrvení v místě zánětu a tedy i rychlejší regeneraci.

GILOY (GUDUCHI)

Giloy se jako silný antioxidant v ájurvédě již po staletí používá k podpoře. imunity, má imunomodulační účinek i pritizánětlivý účinek. Dokáže efektivně snížit případnou zvýšenou teplotu.

 

Domácí ajurvédské recepty na zanícené hrdlo

Vyzkoušejte ajurvédský recepty na zánět hrdla:

 

Skořice

Jednu čajovou lžičku skořice nechte v 1-2 dcl vody sevřít se špetkou mletého pepře. Po vychladnutí na příjemnou teplotu přidejte 2 čajové lžičky medu. Popíjejte vícekrát během dne.

 

Seňovka řecká

2 polévkové lžíce semínek písku řecké dejte do litru studené vody a nechte postupně vařit půl hodinu na mírném ohni. Odstavte a nechte vychladnout na snesitelnou teplotu. Použijte jako kloktadlo.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz