Shirish - Albezzia Lebbock

Albizia lebbeck (Albezzia lebbock), známá také jako "Lebbeck" nebo "Shiris" strom, je druh stromu, který je původem z indického subkontinentu a některých částí jihovýchodní Asie. Patří do čeledi Fabaceae a je známá svými charakteristickými dvoupinnými listy a skupinami voňavých, kulovitých, žlutobílých květů. Zde jsou některé klíčové charakteristiky a použití Albizia lebbeck:

 1. Vzhled: Albizia lebbeck je střední až velký opadavý strom, který může dosáhnout výšky až 25 metrů. Jeho listy jsou dvojmo pernaté, s malými lístky uspořádanými po dvojicích podél větví. Strom produkuje atraktivní, kulovité květinové svazky.

 2. Květy: Strom kvete voňavými, světle žlutými až bílými květy, které jsou bohaté na nektar, což je činí atraktivními pro opelovače, jako jsou včely a motýly.

 3. Plod: Plodem Albizia lebbeck je plochý, prodloužený lusk, který obsahuje semínka. Lusky mohou dosahovat délky až 30 cm.

 4. Použití: Albizia lebbeck má různá tradiční a praktická použití. Je ceněna pro své dřevo, které se používá při práci se dřevem a výrobě nábytku. Kromě toho se využívá v tradičních léčebných systémech, jako je ajurvédský, pro své potenciálně léčivé vlastnosti.

 5. Léčivé použití:

  V Ájurvédu je Albizia lebbeck známá pod názvem "Shirish" a různé jeho části se využívají pro své potenciální léčebné vlastnosti:

  • Kůra: Kůra stromu se v Ájurvédu využívá kvůli svým protizánětlivým a antipyretickým vlastnostem. Může se použít k léčbě horečky a zánětlivých stavů.

  • Listy: Listy Albizia lebbeck se v tradiční ayurvedické medicíně používají k léčbě kožních problémů, jako jsou vyrážky, svědění a ekzémy. Mají také antioxidační vlastnosti a mohou pomáhat při detoxikaci těla.

  • Semínka: Semínka se používají k léčbě trávicích problémů a průjmů. Mohou mít také diuretické účinky a pomáhat při odstraňování přebytečné tekutiny z těla.

  • Květiny: Květy Albizia lebbeck jsou známé svými antipyretickými vlastnostmi a mohou se použít ke snížení horečky.

 6. Tradiční použití: Různé části stromu se tradičně používaly v různých kulturách. Například kůra se používala k výrobě vláken na lana a tkaní tkanin, a pryskyřice získávaná ze stromu se používala v tradičních aplikacích.

Albizia lebbeck je všestranný strom s ekologickým a ekonomickým významem ve svých původních oblastech. Jeho dřevo, stín a potenciálně léčivé vlastnosti přispívají k jeho důležitosti v místních komunitách.

Je důležité si uvědomit, že použití rostlin v ayurvedické medicíně vyžaduje správné dávkování a kombinace, a proto je důležité konzultovat s kvalifikovaným ayurvedickým praktikujícím nebo lékařem před použitím jakýchkoli bylinných léků.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz