Padání vlasů

Běžným padáním vlasů můžeme označit stav, kdy denně vypadne 50 – 100 vlasů. Větší ztráta vlasů, zejména trvá-li delší období, již poukazuje na chorobný stav označovaný také pojmem alopecie. Obvykle začnou vlasy vypadávat více po třicítce.

Příčiny padání vlasů

Mezi nejčastější příčiny padání vlasů patří:

  • Dědičnost je hlavní příčinou padání vlasů.
  • U žen jsou to hormonální změny během těhotenství, porodu a&menopauzy.
  • Onemocnění pokožky hlavy, onemocnění štítné žlázy a kožní onemocnění.
  • Padání vlasů se může projevit jako průvodní jev léčby různých nemocí, například artritidy, depresí, srdečních onemocnění.
  • Nezdravý životní styl je další příčinou padání vlasů.
  • K ztrátě vlasů mohou dopomoci i experimentování s vlasy a&chemikáliemi.
  • Příčinou padání vlasů může být i silný emoční nebo psychický šok.

 

Ztráta vlasů a příčina podle ájurvédy

V Ájurvédě známe tři dóše (Vata, Pitta a Kapha) jako tři životní energie. Jakákoliv nerovnováha v dóších způsobí nemoc. Podle ájurvédy je hlavní příčinou ztráty vlasů a umělecká dóza href="/ajurveda/principy-ajurvedy/dosa-ajurveda/pitta-dosa." html" target="_blank" rel="noopener noreferrer">zvýšená dóše Pitta. Obvykle je toto zvýšení způsobeno vysokým příjmem čaje, kávy, červeného masa, štiplavých a kyselých jídel, alkoholu a kouřením. Smažená, kyselá, mastná a kořeněná štiplavá jídla také zvyšují dóši Pitta.

U lidí, kteří mají vysoké zastoupení dóše Pitta ve svém Prakriti, nelze úplně zastavit vypadávání a řídnutí vlasů, ale vhodnou dietou a bylinkami je možné jej výrazně zpomalit.

 

Ajurvédské byliny pro alopeci

Mezi nejúčinnější ajurvédské byliny patří především Brahy a Amalaki Rasayan. Obě tyto byliny výrazně snižují dóši Pitta a na podporu krásných a hustých vlasů se používají v ájurvédě od nepaměti.

Brahy navíc uklidňuje nervovou soustavu při stresu, protože stres je také jedním z hlavních faktorů ztráty vlasů. Podporuje hormonální rovnováhu a zabraňuje předčasnému šedivění a vypadávání vlasů.

Amalaki je silným antioxidantem, účinně pomáhá vyčistit tělo od toxinů a preventivně působí proti předčasnému vypadávání vlasů.

Obě tyto byliny najdete ve směsiHair Growth Formula. Pro lepší účinek je vhodné je přidat k této směsi i jednotlivě.

 

Naše zkušenosti s užíváním bylin na alopecii

Při užívání všech tří produktů v dávkování 2x2 tobolky z každého můžeme pozorovat zlepšení cca po 1 měsíci.

Doporučujeme pít dostatek čisté vody a upravit stravu pro snížení Pitta dóše.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz