Tři dóši v ájurvédě

Jak bylo uvedeno výše, v ájurvédě existují tři základní biologické energie Váta, Pitta a Kapha (tzv. dóši). Jejich rovnováha vytváří zdraví a harmonii, jejich nerovnováha způsobuje nemoci a chaos.

Jednotlivé energie (dóši) mají na stav organismu následující vliv:

Vata dóša VATA

Působení v těle:  plíce, hrtan, střeva, nervy.

Vyrovnaný stav: nadšení, úsilí, bezproblémové dýchání, zdravý pohybový aparát, zdravá střeva, dobrý stav nervového systému.

V nerovnováze: ochrnutí, bolesti kloubů, bolesti v těle, střevní obstrukce, nervová onemocnění, nervozita, stres, nespavost.

PITTA dóša PITTA

Působení v těle:  žaludek, játra, žlučník, oči, slinivka, kůže, srdce.

Vyrovnaný stav: dobrý zrak, dobré trávení, správná regulace tělesné teploty, zdravá pokožka, správně fungující chemické procesy v těle.

V nerovnováze: kožní choroby, pálení žáhy, horečky, jaterní choroby, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární choroby, předčasné vypadávání vlasů, rakovina, vysoká hladina kyseliny močové.

KAPHA dóša KAPHA

Působení v těle:  sliny, trávicí šťávy, mazivo v kloubech a jejich okolí, plíce, srdce, mozek.

Vyrovnaný stav: přívětivost, dobrá imunita, dobrý stav maziva, síla.

V nerovnováze: únava, lenost, vysoký cholesterol, obezita, cukrovka, astma, otoky, cysty a nádory.

Jak se projevuje energetická nerovnováha (dóši)

Pokud se Vata dostane z rovnováhy:

vede k hyperaktivní mysli, špatnému krevnímu oběhu, špatnému vedení nervů, ztrátě paměti, nepravidelnému vyprazdňování, nepříjemné menstruaci atd. - tj. negativně ovlivňuje vše, co souvisí s pohybem.

Jste typem Vata nebo máte podezření, že máte zvýšenou Vata dóšu? Více informací naleznete zde.

 

Pokud se Pitta dostane z rovnováhy:

Můžeme trpět nadměrným trávicím ohněm, který má za následek pálení žáhy, zvýšenou kyselost žaludku, nervozitu, záněty atd. - negativně ovlivňuje vše, co souvisí s teplem a trávením.

Jste typem Pitty nebo máte podezření, že máte zvýšenou Pitta dóšu? Více informací naleznete zde.

 

Pokud je kapha v nerovnováze:

To může vést k chronické zácpě, přibývání na váze, celulitidě, zvýšenému cholesterolu, akné, mastné pleti atd. - tj. negativně ovlivňuje vše, co souvisí se strukturou a kožním mazem.

Jste typ Kapha nebo máte podezření, že máte zvýšenou dóšu Kapha? Více informací naleznete zde.

 

Synergický účinek bylin, stravy, denního režimu, meditace atd. slouží k obnovení rovnováhy a tím i správné funkce různých systémů. Rovnováha obnovuje zdraví. Ájurvéda se nezaměřuje na zmírnění symptomů, ale soustředí se na zvýšení zdraví.

V důsledku invazí do Indie v průběhu staletí se ájurvéda rozštěpila. Nyní je na cestě zpět. Díky vědeckému potvrzení ájurvédských postupů v předních výzkumných institucích je ájurvéda nejrychleji se rozvíjejícím zdravotnickým systémem na světě.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz