Addisonova nemoc

Někdo jednou správně řekl, že nejlepším módním projevem člověka je jeho zdravé a schopné tělo. Zdravé tělo vyjadřuje vaši osobnost a přidává v životě na příjemných pocitech. Otázka však zní, jak být vlastníkem zdravého těla? V dnešním módním světě je šance, že lidé netrpí na nějaké zdravotní komplikace, mnohem nižší. Na vrchol se dostávají hormonální poruchy as nimi i Addisonova choroba (hypokorticismus). Nemoc dostala jméno po Dr. Thomasi Addisonovi, který ji popsal v roce 1849. V průzkumech se zjistilo, že touto nemocí v současnosti trpí 1 až 2 jedinci ze 100.000. Podívejme se blíže na různé aspekty Addisonovy choroby.

Addisonova nemoc

Addisonova choroba je endokrinní porucha, při níž nadledvinové žlázy produkují nedostatečná množství hormonů kortizolu a aldosteronu. Je to obávaná nemoc postihující všechny věkové kategorie. Znát ji i pod názvem nedostatečnost nadledvinek.

 

1. PRIMÁRNÍ NEDOSTATEČNOST NADOBLIČEK

Jak již bylo výše zmíněno, Addisonova nemoc se objevuje při nedostatečné tvorbě hormonů nadledvin z důvodu poškození jejich kůry. Poškození žláz nadledvin při Addisonově chorobě se nazývá adrenální insuficience (nedostatečnost nadledvin). Příčinou nedostatečné produkce hormonu kortizolu nadledvinami je spojena s tím, že vlastní imunitní systém chybně napadá vlastní buňky.

Příčiny primární nedostatečnosti nadledvin

Příčiny spojené s primární nedostatečností nadledvinek jsou krvácení do nadledvinek , infekce v nadledvinkách, tuberkulóza a metastatická rakovina.

 

2. SEKUNDÁRNÍ NEDOSTATEČNOST NADOBLIČEK

Sekundární nedostatečnost nadledvinek nastává, když hypofýza ovlivněná zdravotním problémem produkuje nedostatek adrenokortikotropního hormonu (ACTH). ACTH odpovídá za fungování kůry nadledvinek, které produkují vlastní hormony. V případě, že nadledvinky nejsou poškozeny, ale ani nejsou schopny produkovat dostatek hormonů kvůli sníženým hodnotám hormonu ACTH, hovoříme tedy odborně o sekundární nedostatečnosti nadledvinek.

Příčiny sekundární nedostatečnosti nadledvinek

Důvodem, proč vzniká sekundární nedostatečnost nadledvinek, je náhlé zastavení léčby kortikosteroidy užívanými pro jiné zdravotní komplikace.

Symptomy Addisonovy choroby

Symptomy se objevují při Addisonově nemoci postupně, vzhledem k tomu, že onemocnění trvá několik měsíců

 • Ztráta chuti k jídlu.
 • Slabost ve svalech.
 • Únava.
 • Snížená hladina cukru (hypoglykémie).
 • Nevolnost.
 • Průjem.
 • Bolesti kloubů a svalů.
 • Silná chuť na slaná jídla.
 • Ztráta vlasů.
 • Deprese.
 • Sexuální dysfunkce u žen.
 • Úbytek hmotnosti.
 • Tmavnutí pokožky (hyperpigmentace).

 

Symptomy Addisonovy krize - akutního selhání nadledvinek 

Někdy nastupují znaky a symptomy Addisonovy choroby náhle, a&nbsp ;to:

 • Těžká dehydratace při zvracení nebo průjmu.
 • Bolest v nohou, žaludku a spodní části zad.
 • Ztráta vědomí.
 • Hypoglykémie (nízký obsah cukru v krvi).
 • Hyperkalémie (vysoká hladina draslíku v krvi) and hyponatrémie (nízká hladina sodíku v krvi).

 

Jaké komplikace mohou nastat vlivem selhání nadledvinek?

Selhání nadledvin musí být ihned léčeno, protože opožděné ošetření může vést až ke kómatu a smrti

 • Selhání srdce.
 • Mrtvice (přeruší se průtok krve do mozku).
 • Hypoxie (tělesné tkáně nedostávají dostatek kyslíku).
 • Hypovolemický šok (srdce není schopno v těle pumpovat krev).

Přístup Ajurvédy k léčbě Addisonovy choroby

Ajurvéda znamená doslovně „věda o životě“. Vznikla přibližně před 5000 lety a je holistickým přístupem při léčbě nemocí bez vedlejších účinků. V Ajurvédě existují tři energie zodpovědné za zdravé tělo. Tyto energie zahrnují vatu, pittu a kapu a souhrnně jsou známé jako tridóše. Nerovnováha libovolné ze tří dóš vede ke zdravotním komplikacím. Ajurvéda používá rozličné byliny, které jsou při zvládání zdravotních poruch prospěšné. Kromě toho se v Ajurvédě věří, že správné stravovací návyky, dobrá životospráva a denní cvičení jsou pro udržení zdravého a schopného těla nezbytné.

Tradiční čínská medicína stále pracuje podle starých diagnostických technik jako prohlížení pacienta zrakem, ptání se, kontrola čichem a měření pulsu. Nadobličkové žlázy se nacházejí na vrchu ledvin. Když neprodukují adekvátní množství hormonu kortizolu, nastává hypokortikalismus (Addisonova choroba). Podle TČM lze Addisonovu chorobu léčit bylinnými léčivy a akupunkturou. Kromě toho, lidé, kteří v souvislosti s léčbou Addisonovy choroby vyhledali odborníka na akupunkturu, dostávají také radu, aby se zdravě stravovali a vyhýbali jídlům a látkám jako čokoláda, slazené nápoje, kofein, alkohol a bílá. >

 

Bylinné extrakty na Addisonovu chorobu</strong >

Ajurvédská medicína doporučuje jako pomoc při léčbě Addisonovy choroby několik bylinných extraktů a jejich směsí:

 

ASHWAGANDHA

Ashwagandha má v starověké Ajurvédě velký lékařský význam. Obsahuje steroidní alkaloidy a laktony, čímž je velmi efektivní v léčbě poruch nadledvin. Tato bylinná léčiva poskytuje pacientům trpícím Addisonovou chorobou úlevu s pozitivní zpětnou vazbou.

 

KURKUMIN

Kurkumin je obsažen v čistém e</ span>xtrakte dlouhého kurkumovníku (Curcuma longa). Kurkumovník nebo kurkuma je nejběžnější koření používané v indické kuchyni. Tato rostlina obsahuje chemikálii kurkumin, která nadledvinkám pomáhá povzbudit produkci hormonu kortizolu, čímž je velmi efektivní při léčbě Addisonovy choroby.

 

FENUGREEK

Fenugreek - pískavice řecká (Trigonella foenum graecum) obsahuje rozličné chemické sloučeniny jako fosfáty, lecithin, trigonelin, cholin, trimethylamin a železo, které jsou při léčbě Addisonovy choroby velmi efektivní. Tato bylinná léčiva poskytuje pacientům trpícím Addisonovou chorobou úlevu s pozitivní zpětnou vazbou.

 

IMMUNE BOOSTER

Obsahuje čtyři účinné složky na podporu imunity a pomoc při léčbě Addisonovy choroby.

 

Autor: Dr. Vikram Chauhan

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz