Celiakie

Celiakie a ajurvédská léčba

Popis celiakie

Celiaki je chronická porucha trávicího traktu. Zničená výstelka tenkého střeva vede k špatnému vstřebávání minerálních látek a živin. Destrukci vnitřní výstelky tenkého střeva při celiakii způsobuje imunologická reakce na lepek. Gluten patří do skupiny bílkovin přítomných v pšenici, ječmeni, žitu atp. Celiakie u dětí může vést ke zpomalení růstu a zakrslé postavě. Refrakterní celiakie je vzácný stav, během kterého se celiakie i přes striktní bezglutenovou dietu nezlepšuje a může vést až k rozvoji rakoviny. Celiakie je běžná v Evropě a zvláště v Irsku, Itálii, Švédsku a Rakousku. Celiakie se může objevit kdykoli během života člověka, ale častější je u starších lidí.

 

Příznaky celiakie

Celiakie je porucha s mnoha příznaky, které se u dospělých mohou projevovat jako střevní potíže, vracející se otoky, břišní bolesti, chronický průjem, zácpa, nečekaná ztráta nebo nárůst hmotnosti, bledá, zapékání , anémie, bolest kloubů, deprese, únava, slabost, opožděný růst a nástup puberty, zpožděná menstruace, neplodnost u mužů i žen, změna barvy zubů nebo ztráta skloviny.

 

Léčba celiakie

Na celiakii neexistuje lék. Léčba celiakie zahrnuje především bezglutenovou dietu, přičemž pacienti musí již celý život kompletně vyvarovat lepku. Bezglutenová dieta představuje úplné vyhýbání se všem jídlům z pšenice, žita a ječmene. Některé ovesné výrobky mohou být kontaminovány pšenicí a pravděpodobně je nejlepším řešením vyvarovat se ovsu v počátečních stádiích léčení bezglutenovou dietou. Domácí přírodní léčiva celiakii nevyléčí, ale mohou pomoci zmírnit některé nejnepříjemnější symptomy.

 

Ajurvédská léčba celiakie

Co se týče ayurvédy, celiakie je výsledkem nesprávných rozhodnutí imunitních buněk. Jsou pozorovány imunitní buňky, které se chovají ke lepku abnormálně. Ne všichni lidé mají tento typ hypersenzitivity, což značí, že gluten celiakii nezpůsobuje. Ájurvédská léčba cílí je zaměřena na úpravu imunitního systému. Celiakie je problémem přecitlivělosti imunitních buněk na lepek. Přírodní bylinky korigují trávicí nepokoje a zlepšují absorpci výživových látek z jídla. Nutriční stav těla je vážně ovlivněn pro nesprávnou absorpci mikronutrientů.

Další důležité stanovisko ájurvédy je správná detoxikace těla. Toto je jediná cesta, jak se nemoci zbavit a udržet se při nejlepším zdraví. Triphala je při léčbě celiakie potenciálně účinná. Je to mocná formule na podporu přirozených čistících procesů v tele. Je jednou z nejdůležitějších formulí ayurvédské medicíny již několik staletí. Je rovnovážnou směsí tří indických bylinných plodů, a to haritaki, amalaki a bahera. Trpké účinky plodů slouží k povzbuzení tlustého střeva a tím přirozeně bez vedlejších účinků napomáhají vnitřnímu čištění.

 

Triphala – přírodní čištění tlustého střeva

Tato trojkombinace má své kořeny v ayurvédě – ve starověkém bylinném zdravotním systému Indie. Podle ayurvédy je stádium těla bez nemocí při rovnováze tří energií – Vata, Pitta a Kapha a jejich nerovnováha způsobuje onemocnění. Nepravidelný životní styl a nesprávné stravovací návyky vedou k nerovnováze v energii „Vata“ a „Pitta“ , což způsobuje podle ayurvédy chronickou zácpu a překyselení. Triphala utišuje obojí „Vatu“ i „Pittu“, čímž přirozeně ulevuje od zácpy. Triphala je nejlepším prostředkem pro přírodní očistu tlustého střeva.

Bylinky v Triphale: Triphala doslova znamená „Tři plody". Je to čistě bylinná formule bez jakýchkoli přidaných chemikálií. Složky se opakovaně používají v ájurvédském medicínském systému bez vedlejších účinků již od 5000 let před naším letopočtem.

  • Haritaki (Terminalia chebula):
  • Amalaki (Emblica officinalis): Amalaki je známá jako nejbohatší zdroj vitamínu C a ajurvédě se používá k terapii 'Rasayana' (Omlazující terapie). Také je bohatým zdrojem vápníku. Nejlépe funguje s ostatními myrobalány, tzn. j. Haritaki a Bhibhitaki. Amla obsahuje 30krát více vitamínu C než pomeranče. Také se chová jako přírodní čistič tlustého střeva ovšem bez způsobování vedlejších účinků. Vyživuje celé tělo a vylučuje toxiny z jeho nitra.
  • Bahera (angl. Belleric myrobalan)' je účinná při odstraňování tuků z těla. Upravuje metabolismus jater a pomáhá tělu s odstraňováním tukových zásob. Je další rostlinou pro přirozené pročištění tlustého střeva.

 

Dávkování kapslí triphala

Kapsule Triphalaobsahují pouze přírodní byliny, dokonce i vnější kapsle je vyrobena z rostlinné celulózy a je čistě vegetariánská.


Dávkování Triphaly: k čištění se užívají 2 kapsle dvakrát denně (za měsíc dvě lahvičky). V případě zácpy se užívají 2 kapsle dvakrát až třikrát denně. Triphala není návyková, nezpůsobuje křeče ani průjem. Jemným způsobem odstraňuje toxiny z celého systému. Triphala pomáhá redukovat vnitřní toxiny jako vysoká kyselina močová, vysoký cholesterol a jiné metabolity.

 

Další byliny pro ájurvédskou léčbu celiakie

Kromě Triphaly se při ajurvédské léčbě celiakie používají ještě další 3 byliny, resp. bylinné směsi:

KURKUMIN - Kurkumin je účinný při mnoha problémech s trávením, jako je průjem, zánět střev či rakovina. Při léčbe celiakie se využívá jeho silného protizánětlivého účinku.

ALLERG CARE - Kombinace bylin na pomoc při různých typech alergií a intolerancí. Byliny mají protizánětlivý a antialergický účinek, pomáhají odstranit z těla toxiny a přinášejí úlevu při celiakii.

DIGESTION SUPPORT - Zde naleznete až 7 druhů koření a ovocí, které napomáhají odstranit přebytečnou dóši KAPHA ze střev a celkově podporují trávení.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz