Chronická laryngitida

AJURVÉDSKÁ LÉČBA chronické laryngitidy

Co je chronická laryngitida

Chronická laryngitida je zánět hrtanu (trubice, v&nbsp ;které se tvoří hlas). Je to přetrvávající porucha, při které dochází k dlouhotrvajícímu chrapotu a jiným hlasovým změnám. Obvykle je bezbolestná a nejsou při ní žádné výrazné známky infekce. Obecné příčiny vzniku chronické laryngitidy zahrnuje špatné zacházení s hlasem, kouření, pití alkoholu, gastroezofágový reflux (GERD). Při refluxu se ze žaludku vrací kyselá tekutina do jícnu a krku, čímž dráždí hrtan. Chronická laryngitida může být také způsobena chronickou sinusitidou (zánětem dutin) s postnazálním zatékáním (výtokem z dutiny nosní). Lidé s touto diagnózou si mohou co se týče nosu a hrdla stěžovat i jinak: pocit, jako by měli v hrdle bouli, přetrvávající potřeba odkašlávání, nepohoda při polykání a neustálý kašel. K chronické laryngitidě nebo jiným dýchacím problémům vede i expozice dráždivým chemikáliím nebo prachu během práce.

Nejběžnějším symptomem chronické laryngitidy je chrapot, přičemž tato chrapot musí přetrvávat alespoň dva až tři týdny. Jiné symptomy zahrnují nízký a zastřený hlas, hlas, který se snadno unaví, chronický kašel nebo postanzální zatékání. Lékař pravděpodobně doporučí standardní preventivní pokyny a může pacienta odkázat k řečovému a jazykovému patologovi.

Pokud vznikla chronická laryngitida vlivem ezofágového refluxu, pacient by se měl vyvarovat konzumace kořeněných jídel a jídel, které mají zvýšený obsah kyselých složek. Předcházet refluxu mohou užitečná antacida. Nejdůležitější věcí u pacienta je „šetření hlasu“. Nejideálnější je nemluvit vůbec nebo, pokud pacient potřebuje mluvit, používat nízko položený hlas. Pití vody a hydratování je výborný způsob jak zjemnit dráždění v hrdle. Čaj z zázvoru je vynikající volba, protože je přirozeně antibakteriální. Je třeba se vyvarovat vysušujícím jídlům a nápojům, především kávy a alkoholu. Někteří doktoři doporučují kloktání slanou vodou, octem nebo citrónovou šťávou.

 

Ajurvédská bylinka na chronickou laryngitidu

Podle ayurvédy je jednou z nejlepších bylin při chronické laryngitidě guggul. Guggul tělo zahřívá - stimuluje pittu, čímž zvyšuje teplo, trávení, cirkulační a reprodukční procesy. Také reguluje vatu (kinetickou energii) a kapu (potenciální energii).

Guggul je strom divoce rostoucí v pouštích západní Indie, Pákistánu a jiných částech světa. Sklízí se z pryskyřice a její extrakt je velmi užitečný při bolestech způsobených nerovnováhou v energii Vatta, čištění cév či zbavování se přebytečných kil přirozeně bez způsobování vedlejších účinků. Pryskyřice se používá ve formě tekutého přípravku na rohovkové vředy a kloktadla při chronické tonsilitidě, faryngitidě, chronické laryngitidě a vředech v krku.

Guggul se může užívat několikrát denně ve vysokých dávkách na laryngitidu, bronchitidu, pneumonii a černý kašel. Kloktání guggulu se může použít při akutním a chronickém nosním ucpání, chronické laryngitidě, chronické bronchitidě a tuberkulóze.

Doporučujeme používat extrakt z guggulu, který je koncentrovanou formou syrové rostliny. Namísto použití 10 kilogramů prášku syrové rostliny, stačí nám použít jen 1 kilogram extraktu, což je velmi efektivní. Proto jsou produkty vyrobené z bylinných extraktů účinnější než ty vyrobené z bylinných prášků.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz