Vysoký krevní tlak

Krevní tlak – ajurvédské byliny pro kontrolu vysokého a nízkého krevního tlaku

Pod pojmem krevní tlak rozumíme působení síly krve proti stěnám cév. Zaznamenáváme ho v podobě systolického tlaku nad diastolickým. Tlak, při kterém slyšet první zvuk srdečního tepu, se nazývá ‚systolický krevní tlak'. Jak se tlak krve v manžetě měřicího přístroje postupně snižuje, srdeční tep je ještě možné slyšet krátkou dobu, než znovu zmizí. Úroveň tlaku poté, co zvuk pulsu zanikne, se nazývá ‚diastolický tlak'. U zdravých lidí je úroveň systolického tlaku pod hodnotou 120 mm Hg a tlaku diastolického méně než 80 mm Hg. V případě vysokého krevního tlaku může systolický tlak vystoupit nad 160 mm Hg a diastolický stoupne nad hodnotu 100 mm Hg.

Jinými slovy, krevní tlak je tlakem, kterým je poháněna krev v cévách. Tlak v cévách kvůli pohybu krve je způsobován činností srdce a cirkulace krve probíhá po celém našem těle. Stěny cév jsou elastické, což umožňuje určitou odolnost vůči toku krve, přičemž dochází k tlaku v systému mezi dvěma údery srdce. Změny v tlaku krve se objevují během celého dne. Obvykle se zvyšuje v případě, že se osoba rozčílí, znervózní nebo se najednou aktivizuje.

Hypertenze je medicínský termín pro vysoký krevní tlak, je známa jako "tichý zabiják". Přestože nepřetrvávají žádné počáteční symptomy, hypertenze může vést až k chronickému onemocnění nebo k jiným přidruženým komplikacím. Riziko úmrtí způsobeného infarktem je přímo spojeno s vysokým krevním tlakem. Čím je tlak krve vyšší, tím je riziko výraznější. Rizikové faktory spojené s vysokým krevním tlakem zahrnují vyšší věk, rodinnou anamnézu, dědičnost, obezitu, citlivost na sodík, nadměrné užívání alkoholu, užívání antikoncepčních pilulek, nedostatekfyzické aktivity, určité drogy (amfetaminy) atd."     

Také se u lidí s vysokým krevním tlakem pozorovaly příznaky jako bolesti hlavy, závratě , rozmazané vidění, nevolnost, zvracení, bolest v hrudníku nebo dušnost. Pokud není pacient na vysoký krevní tlak vhodně medikován, dlouhodobé zvýšení tlaku může vést k infarktu, selhání srdce nebo ledvin, poškození zraku s výsledným rozmazaným viděním, periferní choroby cév atp. Zhoubná hypertenze se objevuje u pacientů, kteří nevyhledají lékařskou pomoc a vysoký krevní tlak se stává vážným onemocněním. Taková hypertenze se spojuje s bolestmi hlavy, tíhou, zvracením a symptomy podobnými mrtvici.

Elektrokardiogram (EKG) pomáhá vyhodnocovat srdeční frekvenci a rytmus. Při dlouhodobé hypertenzi musí sval srdce tlačit krev proti zvýšenému tlaku v cévách těla. Výrazný efekt při snižování tlaku krve má hubnutí. Nicméně při léčbě vysokého krevního tlaku doporučuje většina lékařů farmaceutická léčiva. Nejbezpečnější a nejlepší cestou, jak si udržet zdravý krevní tlak, je správný příjem stravy. Určité potraviny jako česnek, zelenina a ovoce mohou hrát velmi důležitou roli při udržování krevního tlaku.

Prvotní přírodní metodou léčby vysokého krevního tlaku u mnoha lidí jsou bylinky. I v ájurvédě najdeme bylinky, které cíleně působí na cévy, které se časem zúžily. Mají schopnost zlepšit schopnost srdce efektivně pumpovat krev. Již od dávných dob hrají byliny v medicíně významnou roli, nabízející pomocné prostředky k rychlému zotavení z různých onemocnění. Bylinky na krevní tlak jsou celistvou přírodní cestou ke kontrole krevního tlaku a také k překonání vážných vedlejších účinků vlivem jiných alopatických léků.

 

Ayurvédské byliny

Pro pacienty trpící blokádami koronárních cév, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak doporučujeme 2 vynikající byliny. Neléčí jen samotný problém, ale celkově posilují organismus.

Arjuna je mohutný strom, jehož kůra má prokázáno prospěšné účinky při mnoha srdečních onemocněních, jako je městnavé srdeční selhání, angina pectoris, infarkt myokardu, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, blokáda koronárních cév. span>

Ashwagandha (indický ženšen) se používá při uklidňování nervů a jejich posilování dodáním vhodné výživy.

Byliny Ashwagandha a Arjuna jsou výborné pro péči o srdce bez vedlejších účinků.   

 

Domácí prostředky ke snížení vysokého krevního tlaku 

Vysoký krevní tlak je závažným problémem a měl by být řešen seriózně, bez odkladu. Ve spojení s vysokým krevním tlakem existuje několik vážných komplikací jako srdeční zástava, mrtvice, selhání ledvin. Pokud se problém stává velmi vážným, může vést až ke smrti jedince. To znamená, že vysoký krevní tlak je třeba diagnostikovat ve vhodnou dobu, aby se předešlo těžkým následkům.

 

Nejhlavnější příčiny vysokého krevního tlaku

  • Obezita
  • Zvýšená konzumace alkoholu
  • Nedostatek vhodné fyzické aktivity
  • Vysoká konzumace soli
  • Stres

 

Účinné domácí prostředky pro vysoký krevní tlak

1. Česnek

Při snižování krevního tlaku je česnek značně nápomocný. Také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a uvolňovat krevní cévy podněcováním produkce oxidu dusičného a sirovodíku. Tím je konzumace česneku vysoce efektivní.

2. Citrony

Citróny odstraňují ztuhlost krevních cév jejich změkčením. Riziko infarktu se při pravidelné konzumaci citrónové šťávy časem snižuje. Je to z toho důvodu, že citron obsahuje vitamín C, který má antioxidační vlastnosti, pomáhající ve velké míře při vyvažování škodlivého dopadu volných radikálů.

3. Banán

Banány jsou vydatnými zdroji draslíku, omezujícího v těle dopad sodíku. Společně s banánem se mohou konzumovat meruňky, rybíz, rozinky, cukety, špenát, pomerančová šťáva, dýně a sladký meloun. Lidé, mající pravidelně tyto plody ve své stravě, časem nad svým vysokým krevním tlakem získají kontrolu.

4. Kokosová voda

Kokosová voda obsahuje hořčík, draslík a vitamín C, čímž pomáhá snižovat systolický krevní tlak. Lidé s vysokým krevním tlakem také potřebují neustále doplňovat své tělo tekutinami, proto kokosová voda slouží jako skvělý domácí prostředek pro vysoký krevní tlak.

5. Semínka vodního melounu

Vodní meloun má vazodilatační schopnosti, protože jeho semínka obsahují kukurbocitrin, pomáhající při roztahování krevních kapilár. Také zlepšuje funkci ledvin a pomáhá předcházet výskytu artritidy, což následně vede ve výrazné míře ke snížení vysokého krevního tlaku.

Doporučuje se ráno konzumovat čajovou lžičku směsi stejného množství podrceného makového semene a podrcených semen vodního melounu. Pomáhá při udržování dobrého zdraví a vysokého krevního tlaku pod kontrolou.

6. Arjuna a Ashwagandha

V rámci ájurvédy jsou nejúčinnějšími bylinami při jakýchkoli srdečně-cévních onemocněních arjuna terminalia a ashwagandha. Kůra arjuny je populárním přírodním léčivem na choroby kardiovaskulárního systému, na redukci vysokého cholesturoli a snížení vysokého krevního tlaku. Mnozí lidé vaří kůru ve vodě a vývar popíjejí každý den. Extrakt z kořene ashwagandhy se pužívá při snižování vysokého krevního tlaku. Je to vynikající bylina pro posílení srdečního svalu a podporu jeho normálního fungování.

 

Další tipy

  • Dopřejte si spánek
  • Mějte vyváženou stravu
  • Pijte dostatek vody
  • Přiměřeně odpočívejte
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz