Indická echinacea (Právenka laťnatá) - účinky a použití

Právenka laťnatá - účinky a použití v ajurvédské medicíně

Andrographis paniculata (Indická echinacea) – právenka laťnatá, je také známá jako „Královna všech hořčin“. V Asii je široce rozšířena na léčbu různých druhů infekcí. Nachází se v indickém lékopisu a je součástí mnoha ayurvédských směsí. Jako ájurvédský doplněk je také známá pod názvem „Kalmegh“ nebo „Kalamegha“, což znamená „tmavý oblak“.

Právenka laťnatá

 

Vědecká klasifikace Právenky latnaté

  • Latinský název: Andrographis paniculata

  • Český název: Právenka laťnatá, Indická echinacea

  • Název v sanskritu: Kariyat

  • Říše: Rostliny

  • Oddělení: Krytosemenné

  • Třída: Dvouklíčnolistové

  • Rad: Tubiflorae

  • Čeleď: Akantovité

  • Používané části rasltiny: Listy a stonky

Právenka latnatá  - aktivní složky

Hlavní složkou u & nbsp;právenky latnaté je andrografolid, který patří do skupiny laktonů. Největší množství andrografolidů se nachází v listech, proto mají hořkou chuť. Listy obsahují ze skupiny diterpenů a laktonů také neoandrografolidy apod., a také flavonoidy, jako je oroxylin, wogonin atd.

 

Účinky právenky latnaté

Echinacea je bylinka s imunostimulačními, antiparazitickými, antibiotickými a antivirotickými účinky. Také se používá k léčbě hepatitidy B, HIV, nadýmání, trávicích a střevních problémů a běžné rýmy. Bylinu lze rovněž použít při léčbě cukrovky.

Llékařské využití právenky latnaté

Andrographis paniculata s jejími rozličnými složkami prokázala množství prospěšných účinků pro organismus. Stimuluje imunitní činnost, pozastavuje zánětlivé procesy, podporuje ochranu organismu proti nežádoucím mikrobům. Aktivní chemická látka – andrografolid, pomáhá zastavovat shlukování krevních destiček a předchází procesu srážení krve, vedoucímu& infarktu.

Složky rostliny Andrographis mají antivirotické vlastnosti, které ve viruse inhibují glykoproteiny, čímž brzdí schopnost viru pronikat do buněk a replikovat se. Andrografolidy mají antivirotické účinky na ptačí chřipku a virus HIV. Echinacea pomáhá aktivizovat všeobecnou obrannou funkci imunitního systému. Stimuluje produkci protilátek, čímž je účinná při léčbě rýmy, chřipky, sinusitidy a infekcí horních cest dýchacích.

Echinacea má protizánětlivé účinky, protože dehydroandrografolidy podněcují hypofýzu k&produkci hormonu ACTH a zvyšují uvolňování kortikosteroidů, které mají protizánětlivé účinky.

Andrographis paniculata účinkuje jako přirozený povzbuzovač imunity a také má protirakovinné účinky . Buňky nádoru se jeví, jako by nabývaly formu rakovinných buněk, které nedozrávají. Terpeny z echinacey vedou k diferenciaci buněk leukémie, čímž je mění na zralé a méně agresivní. Extrakt této rostliny zapříčiňuje diferenciaci rakovinných buněk. Podle vedených studií blokuje rozvoj rakoviny prostaty, prsů a non-Hodgkinova lymfomu.

Echinacea působí jako silný antiretrovirální činitel. Žádný virus se nedokáže replikovat bez využití replikačního procesu buněk. Virus vchází do buňky a množí se za pomoci enzymu reverzní transkriptázy. Alkaloidy přítomné v rostlině zvyšují činnost inhibitorů tohoto enzymu. Také rostlina redukuje množení viru hepatitidy B, chřipky a herpesu.

Echinacea působí jako činitel proti srážení krve a jako kardioprotektivum. Byly zaznamenány účinky andrografolidů, které redukují prokoagulační vlastnosti krve. Rostlina pomáhá ve značné míře redukovat velikost myokardu (srdeční svaloviny). Aktivuje fibrinolýzu a redukuje shlukování krevních destiček. Také má spasmolytický účinek a účinek beta-blokády.

 

vedlejší účinky právenky latnaté

Nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky, ačkoli při vysokých dávkách může způsobovat neplodnost, závratě a bušení srdce. Echinacea má abortivní účinky, proto by se jejímu užívání měly vyvarovat těhotné ženy.

 

Produkty s extraktem z právenky latnaté:

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz