Tribulus Terrestris - účinky a použití

Gokshura (Kotvičník zemní, Tribulus terrestris) - účinky a použití v ajurvéde

Popis rostliny Kotvičník zemní - Gokshura

Gokshura - kotvičník zemní je malá, poléhavá, jemně chlupatá bylina. Její listy jsou řapíkaté, protistojné, obvykle nestejně dlouhé, složené. Malé lístky rostou v pěti nebo osmi párech, jsou podlouhlé a zakončené hrotem. Květy rostou buď samostatně, v podpaží nebo naproti listům, zbarvené dobílá nebo dožluta. Plod je složen z pětice kulovitých plodů, porostlých jemnými chloupky. Plody jsou ostnité se dvěma dlouhými a dvěma krátkými hroty na každé kouli, semena jsou šikmo visící. ;lesích. Hinduisté ji používají při pobožnostech během festivalu Dusshehra.

 

Obecný popis kotvičníku zemního (tribulus terrestris, gokshura)

Gokshura je jednou z populárních bylin na světě známé pro své vynikající účinky při zkvalitnění mužské sexuální energie rozšířené především v jižní Evropě, Asii, v celé Africe a Austrálii. Rostlině přísluší také hovorové a oficiální názvy jako „býčí hlava“ (bulhead), biindii, caltrop, burra gokharu, gokshura, kočičí hlava, démonovy řasy, démonův osten, démový plevel, kotvičník zemní.  

Pro aurvédu je gokshura známá jako nejlepší afrodiziakum. Ve starověkých ayurvédských textech se plody gokshury používají jako prášek rozpuštěný v mléku, aby bylo dosaženo nejlepších účinků při posílení mužské sexuální síly a podpoře sexuálního výkonu.

Podle ayurvédských tradic je gokshura vynikající léčící bylina se širokým rámcem vlastností. Je známá také pod názvem „Puncture Vine“ („Děravá vinná réva“), latinsky pod rodovým jménem Tribulus. Používá se pro své prokázané schopnosti zvyšování luteálního hormonu u žen i mužů, což vede k podporě tvorby testosteronu.

Jeden ze zajímavých konceptů zmiňovaných v ayurvédských textech je Yatra Akrutihi, tatra gunaaha vasanti , což znamená, že pokud se tvar byliny podobá určitému orgánu, pak má bylina s největší pravděpodobností pozitivní účinek na dotyčný orgán nebo tomu příslušné onemocnění. Plody kotvičníku se podobají močové oxalátové kameny a močový měchýř, proto jsou velmi účinné při jejich léčbě.

 

Klasifikace   Názvy
Říše: Rostliny (Plantae)   Latinský název: Tribulus terrestris
Řada:  Jarmovcové (Zygophyllales )   Český název: Kotvičník zemní
Čeleď: Jaromovcovité (Zygophyllacea   Indický název: Gokshura
    Názvy v sanskritu: Gokshuraka, Trikata, Svadamshtra, Traikantaka

 

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)je známý pod hovorovým názvem Gokshura nebo Tribulus. Běžně roste v lesích pod Himálajemi v Indii, Barmě a několika jiných zemích.

V knize uvedené v referencích se píše, že v sanksritu má kotvičník zemní velmi mnoho názvů jako goksur, kshurk, trikant, swadukantak, gokantak, Gokshurak, vankasharanghat, shavdanshtra, palanksha a kashugandhika.

 Ve druhém verši této knihy se popisuje, že Gokshura je chuťově sladká, má ochlazující účinky a také následující vlastnosti - posiluje svaly (ind. balakark), působí afrodiziakálně (ind. vrishaya), proti diabetu (ind. prameha), léčí respirační poruchy (shwaasa kaasa), hemoroidy (arsha) a kardiovaskulární onemocnění (hridya roga). Svými vlastnostmi uklidňuje v těle dóše vata a pitta.

Reference: Bhavprakash nighantu (s vypracovanými hidnuistickými komentáři od Padmashri prof. K.C. Chunekar), editován Dr. G.S. Pandey: vydání z roku 1998: verše 44-46. 292-293

 

Praktické využití kotvičníku zemního

  • Afrodiziakální účinky - zvyšuje u mužů iu žen libido. Pomáhá zvyšovat energii, zlepšuje vitalitu, takže se člověk cítí silný a zdravý. Používá se k podpoře sexuální energie. Zlepšuje kvalitu spermatu.
  • Močový měchýř a urologické poruchy - Kotvičník se chová jako přirozené diuretikum. Je velmi účinný při onemocněních jako močové kameny, infekce močového měchýře a poruchy močového traktu. Podporuje tok moči, zchlazuje a zklidňuje membrány močového traktu a zlepšuje odstraňování kamenů.
  • U mužů zvyšuje hladinu testosteronu.
  • Velmi efektivní je stejně při nemocech jako diabetes mellitus a diabetes insipidus (úplavice močová).
  • Zvýšením hladiny testosteronu napomáhá budování svalů v těle.
  • Je jednou z účinných bylinek používaných při léčení obezity. Zvyšuje energii při cvičení.
  • Celkem účinně působí natěžké bolesti hlavy a migrény.
  • Efektivní zvládá onemocnění jako dna a artritida.
  • Zlepšuje aktivitu srdce, pomáhá snižovat krevní tlak a vysokou hladinu cholesterolu.

 

Doporučené produkty: TRIBULUS POWER KAPSULY

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz