Neem - účinky a použití

Neem - zederach indicky - ucinky a pouzití

NEEM - účinky a použití v ajurvédě

Popis rostliny Neem (Zederach indický)

Neem je stálezelený strom, v extrémně suchých podmínkách však může ztratit téměř všechny dopisy. Je nejrychleji rostoucím stromem, dosahujícím výšky od 15 do 20 metrů, starší stromy mohou dosáhnout 35 až 40 metrů. Větve tohoto stromu jsou dlouhé, široké, rozšiřující se, koruna je hustá a oblá. Průměr koruny starších stromů dosahuje šířky 15 až 20 metrů. Tento strom velmi připomíná podobný strom s názvem zederach hladký (chinaberry, Melia azedarach). Jeho kmen je krátký a přímý, široký v průměru 1 až 2 metry. Jednoduché, protistojné listy jsou dlouhé 3 až 8 centimetrů. Mladší listy mají červenou až fialovou barvu, listy starší jsou do tmavozelena. Vedlejší květiny jsou uspořádány do povislých voňavých metlin bílé barvy menšího rozměru. Velikost jednotlivých kvítků je cca 5 až 6 mm v délce a 8 až 11 mm v šířce. Plod je olive podobná peckovice oválného až kulatého tvaru, jemné, nezralé plody jsou zelené barvy. Po dozrání se změní barva plodu na žlutou se semínkem uvnitř dužiny.

 

Obecný popis účinků Neem

V ayurvédě se pro medicínské účely používá celá rostlina:

 • Listy a kůra se používají k čištění krve a jsou nejlepší volbou pro různé problémy s pokožkou.
 • Plody rostliny jsou dobrá karminativa (proti větrům), purgativa (projímadla) se zvláčňujícím účinkem.
 • Květy působí ideálně jako tonikum k léčení žaludečních problémů. Název rostliny v sanskritu je arishta, což znamená perfektní, kompletní a nezničitelný.
 • Příroda této rostlině darovala pestré organické sloučeniny, které lze použít jako insekticidy a pesticidy. Dřevo je velmi tvrdé a odolné vůči termitům, bakteriím, parazitům a houbám. Komerčně se používá k výrobě dveří, vozíků, chomoutů, balicích krabic, stropních pilířů, nábytku, člunů a lodí. Kůra je hořká, má svíravé a tonizující účinky využívané pro léčbu horečky, tíhy na žaludku, zvracení a kožních výrůstků.
 • Semeno a dužina se využívá k produkci metanového plynu. Je bohatá na taniny, kvůli kterým ji lze využít v koželužství a výrobě barviv.
 • Rostlina obsahuje různé chemické  složky jako nimbin, nimbinen, azadirachtol, azadirachtin, azadirachnol, nimbadinol, nimbolid, beta-sistosterol, quercetin, nimbiol, nimcin a n-hexacosanol.

 

Lokalita výskytu Neem

Tato rostlina má původ v Indii. Lze ji nalézt v subtropických oblastech Indie, Myanmaru, Bangladéše, Srí Lanky a Pakistanu. V Indii je dostupná na otevřených pastvinách, zalesněné krajině, údolních nivách a pobřežních oblastech.

 

Názvy:   Klasifikace Neem:
Latinský název - Azadirachta indica   Říše - Rostliny
Český název – Zederach indický   Rad - Rutotvaré (Rutales)
Mluvkový název - Neem, Indický šeřík   Family – Meliovité (Meliaceae)
Název v sanskritu - Arishta, Pakvakrita, Nimbaka    
     

 

Praktické využití dědečka indického

Zederach indický má rozličná synonyma jako nimb, pichoomard, tikatak, arishta, paribhadra a hinguniryas. Po strávení je lehký, savý, štiplavý a má chladnou potenci. Používá se kkontrolu trávicího ohně. Léčí poruchy vaty, vyprahlost, kašel, horečku, anorexii, parazity, poranění</ strong>, upravuje dóše pitta a kappa. Také jej lze použít při léčenínevolnosti, zvracení, lepry a diabetu .  

Listy dědického indického sou dobré na oči, používají se k léčení poruch pitty a kaphy, na otravy, zvyšují dóši váta a jsou velmi nápomocné při všech typech anorexie a lepry. Listy mají trpkou příchuť a po strávení se jeví jako štiplavé. Jsou to karminativa (působí proti větrům). Jsou mazlavé, lehké, mají horkou potenci a využívají se při různých poruchách jako lepra, tumory, hemoroidy, parazitické červy a diabetes.

Další účinky:

 • Neem je významná rostlina s fungicidními, antibakteriálními, antidiabetickými, sedativními a antihelmintickými účinky (působí proti střevním parazitům).
 • Tuto rostlinu lze nejlépe využít k přípravě různých medicínských šamponů, mýdel, krémů a balzámů se zjemňujícími účinky na pokožku a její ochranu proti různým obtížím, jako jsou puchýře, akné, různá poranění kůže a vředy.
 • V staré medicíně se říkalo, že nemocní spalničkami by měli spát na listech z rostliny neem, aby se z nemoce vyléčili.
 • Všechny části rostliny se používají k přípravě různých medicínských směsí k léčbě četných poruch těla.
 • Pasta z rostliny neem se externě aplikuje na léčení puchýřů a akné. Vývar z jeho listů je využíván jako čistič krve odstraňující z krevního toku všechny toxiny a nečistoty.
 • Části rostliny jsou používány pro přípravu různorodých doplňků pro pacienty s diabetem.
 • Konárky ze stromu neem jsou využívány k čištění zubů a k léčbě neduhů spojených s ústní dutinou a zubami, jako je otékání a krvácení dásní.
 • Vývar z kořenů rostliny neem léčí horečku. Extrakt z jeho listů lze použít na léčení malárie.
 • Rostlina má využití i při potlačování různých druhů škůdců, hmyzu, roztočů a klíšťat.
 • Rostlina neem dokáže léčit narušenou dóši pitta a její různé poruchy jako lepra, onemocnění kůže, ekzémy, svědění, rány, vředy, dyspepsie (poruchy trávení), leukoderma (poruchy melaninové pigmentace), nervové bolesti, zvracení, záněty a únava.</ span>
 • Také bojuje proti sexuálně přenosným onemocněním jako kapavka, herpes a kandidóza.
 • Neem redukuje otoky, léčí artritidu, záněty a bolesti kloubův.
 • Zklidňuje dóše kapha a pitta, ale svými vlastnostmi zvyšuje v těle dóši váta.

 

Shrnutí účinků zederachu indického (Neem)

Neem je nejlepší rostlinou v přírodě na čištění krve. Je prvotřídním antioxidantem, používá se k podpoře imunitního systému těla. Užíváním neemu se udržuje normální krevní tlak, redukují se krevní sraženiny a zvýšená hladina cholesterolu. Tato rostlina je skvělé antipyretikum (proti horečce), který dokáže bojovat s malárií. Léčí tumory, akné, puchýře, krevní a kožní poruchy. Používá se k vyloučení parazitů a červů z těla. Má prospěšné účinky na oči a na různé problémy s vlasy. Dosahuje velké síly v boji proti gram pozitivním a negativním bakteriím.

Doporučené produkty: Neem - přírodní detoxikace a péče o pleť | Planet Ayurveda

Autor: Dr. Vikram Chauhan, ájurvédský expert společnosti Planet Ayurveda

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz