Cholesterol (potřebný/škodlivý)

(Autor: ájurvédský lékař Dr. Tarun Kumar, Dr. Vikram Chauhan, Planet Ayurveda, Indie)

Co je cholesterol?

Cholesterol je bílá, voskovitá substance, která se syntetizuje v pečení a odtud uvolňuje do krevního oběhu. Cholesterol se v krvi nerozpustí. Nesou ho dále proteiny známé pod názvem lipoproteiny.  Lipoprotein tvoří směs tuků (lipidů) a proteinů, přičemž tuk se nachází uprostřed a proteiny jej obklopují. Existují dva typy lipoproteinů, které slouží jako nosiče cholesterolu celým tělem:

LDL (low  density lipoprotein – lipoprotein s nízkou& hudbou) cholesterol je označován jako „špatný“ cholesterol. Vysoká úroveň LDL v krvi zapříčiňuje chronické choroby srdeční.

HDL (high density lipoprotein – lipoprotein s vysokou hustotou) přináší cholesterol z  jiných částí těla do jater, kde játra tento cholesterol čistí. Vyšší hodnoty HDL cholesterolu nás tedy chrání před srdečními onemocněními.

Proč je cholesterol důležitý?

Cholesterol je pro naše tělo důležitý. Je nedílnou součástí našich buněk, kde je důležitý pro různé biochemické syntézy.  Cholesterol má několik funkcí:

  • Je důležitou lipidovou složkou v membránách buněk.
  • Je důležitý pro produkci steroidních hormonů a žluče.
  • Je důležitý pro syntézu vitamínu D.

 

Jako cholesterol zapříčiňuje onemocnění srdce

Pokud jsou v krvi vyšší úrovně cholesterolu, ukládají se na stěnách arterií ve formě povlaku. Arterie vedou krev od srdce do ostatních částí těla. Tento povlak zapříčiňuje zužování arterií, přičemž zapříčiňuje tvrdnutí stěn arterií, které známe pod názvem ateroskleróza.  Při ateroskleróze je tok krve zpomalen, přičemž se snižuje množství okysličené krve, dochází k nemoci koronárních tepen (CAD).

Běžným znakem CAD je angina pectoris. V tomto případě velké nánosy povlaku zahatají přítok krve do srdce a způsobí nedostatek kyslíku, což se projeví bolestí v oblasti hrudníku.

Někdy se stane, že se odlupne vrstva  povlaku a do krve se vyplaví tuk a cholesterol. Uvolněný tuk a cholesterol vytvoří sraženinu v krvi. Krevní sraženina blokuje přívod krve a zapříčiní anginu pectoris nebo srdeční infarkt.

Snížení úrovně cholesterolu tedy skutečně snižuje pravděpodobnost srdečního infarktu.

Měli byste vědět, jakou máte úroveň cholesterolu, abyste ji mohli případně upravit vhodnou změnou v životním stylu či vhodnými přírodními produkty.

 

Jaká je dovolená úroveň cholesterolu?

Test, který si můžete dát udělat, se jmenuje lipoproteinový profil a zahrnuje informace o:

  • LDL (zlom) cholesterole,
  • HDL (dobrém) cholesterole,
  • Triglyceridoch.

Celková úroveň cholesterolu by neměla být vyšší než 200 mg/dl. Máte-li úroveň cholesterolu vyšší než 200 mg/dl, doporučujeme Vám nechat si udělat kompletní profil lipidů.

LDL (špatný) cholesterol by neměl být vyšší než 100 mg/dL.

HDL (dobrý) cholesterol chrání před chorobou srdeční a úroveň nižší než 40 mg /dL se považuje za riziko pro její vznik. Zdraví a srdci prospěšná je úroveň 60 mg/dl a vyšší.

Také by se měla  brát v úvahu úroveň triglyceridů. Vyšší koncentrace může zvýšit riziko srdeční choroby. Úroveň triglyceridů by neměla být v krvi vyšší než 150 mg/dl.

 

Co ovlivňuje hladinu cholesterolu?

Hladinu cholesterolu může ovlivnit několik skutečností:

Strava: nasycené mastné kyseliny a jídla bohatá na cholesterol jako je hovězí maso, žebírka, stejky, hot dogy, klobásy, slanina a zpracované maso mohou zvednout hladinu cholesterolu v krvi. Pokuste se snížit příjem nasycených mastných kyselin ve vaší stravě, neboť mohou způsobit vážné problémy. Redukováním množství nasycených mastných kyselin a jídel bohatých na cholesterol můžete kontrolovat hladinu cholesterolu ve vaší krvi.

Hmotnost: nadváha je hlavním rizikovým faktorem srdeční choroby . S nadváhou se zvyšuje celková úroveň cholesterolu v krvi. Dělejte denně lehká cvičení a upravte svůj jídelníček. To vám pomůže snížit úrovně LDL cholesterolu, triglyceridů a zvýšit úroveň HDL cholesterolu.

Fyzická aktivita: buďte fyzicky aktivní alespoň 30 minut každý den. Fyzické aktivity snižují riziko srdečního onemocnění. Pravidelná fyzická aktivita snižuje úroveň špatného LDL cholesterolu a zvyšuje úroveň dobrého HDL cholesterolu.

Stáří a pohlaví: Stáří má také vliv na úroveň cholesterolu v krvi. S přibývajícím věkem úroveň cholesterolu roste. Ženám se obvykle zvýší hladina cholesterolu po menopauze.

Dědičnost: na úrovni genů existuje určitá skupina genů , které  kontrolují hladinu cholesterolu. Problém s vysokou úrovní cholesterolu se tedy předává i dědičně.

 

Kdy existuje riziko pro vznik srdečního onemocnění?

  • Vysoká úroveň LDL cholesterolu.
  • Jiné onemocnění ovlivňující činnost srdce.
  • Diabetičtí pacienti mají vyšší riziko rozvinutí srdeční choroby v budoucnosti.

 

Největší rizikové faktory, které ovlivňují hladinu LDL cholesterolu

  • Kouření cigaret
  • Vysoký krevní tlak (140/90) a vyšší, nebo krevní tlak kontrolovaný léky,
  • Rodinná anamnéza. Výskyt onemocnění srdce v nízkém věku (onemocnění srdce u otce nebo bratra před 55 rokem života, matky nebo sestry před 65 rokem života).
  • Stáří (muži nad 45 let, ženy nad 55 let)

 

Klasická léčba vysokého cholesterolu

Hlavním cílem snižování hladiny cholesterolu LDL je prevence onemocnění srdce a srdečního infarktu.< /span>

Změny v životním stylu: patří sem dieta ke snížení cholesterolu, fyzická aktivita a&nbsp ;kontrola hmotnosti.

Léky: předepsání léků na snížení cholesterolu

 

Důležitost změn v životním stylu:

Mezi změny v životním stylu patří úkony, které vám mohou pomoci snížit váš LDL cholesterol. Jejich součástí je také dieta, která obsahuje příjem cholesterolu menší než 200 mg cholesterolu denně.

Doporučeno:

  • Omezení živočišných tuků (máslo, sýry, smažená jídla)
  • Mnoho vlákniny (ovoce, zeleniny, cereálie, luštěniny)
  • Ryby
  • Omezení alkoholu a absence kouření
  • Udržení zdravé váhy
  • Zvýšení fyzické aktivity (cíl je 30 minut denně)
  • Pravidelné užívání přípravků ke snížení cholesterolu.

 

Ajurvéda a léčba cholesterolu

Ajurvédská medicína jednoznačně zdůrazňuje správný denní režim, jehož součástí je vyvážená strava a vhodné cvičení ke kontrole cholesterolu. Je zajímavé, že dnes se soustřeďujeme na zdravý životní styl, abychom se vyhnuli obezitě, která je hlavním faktorem srdečně-cévních onemocnění spojených přímo s diabetem, hyperlipidemií a vysokým krevním tlakem. Nahromadění tuků v oblasti břišní dutiny má nepříznivý vliv na riziko aterosklerózy, infarktu, anginy pectoris a podobně. Při vysoké úrovni cholesterolu se předepisují léky, které mohou mít mnohé vážné vedlejší účinky. V ájurvédě najdete mnoho bylin, které snižují vysokou úroveň cholesterolu v krvi. Mezi ně patří Guggul (Commiphora mukul), Arjuna (Terminalia arjuna), Ajmoda (Apium graveolans), Apamarga (Achyranthes aspera) /em>), Ženšen (Zingiber officinale), Bhumi amalaki (Phyllanthus niruri), Lněné semínko (Linum usitatissimum), Ginko (Ginko biloba), Česnek (Allium sativum), Haridra, Jatamansi atd.

Mezi nejčastěji používané patří GUGGUL a ARJUNA:

GUGGUL:

Přivice guggul pochází z rostliny Commiphora mukul. V ájurvédě se používáak léčbě onemocnění souvisejících zejména s metabolismem tuků, ale například i při revmatoidní artritidě. Extrakt z pryskyřice Guggul podporuje zdravou hladinu cholesterolu v krvi. Guggul obsahuje aktivní složky Z-guggulsteronu a E-guggulsteronu, které dokáží snížit hladinu cholesterolu a úroveň trigliceridů.

Podle vědeckých studií dokáží guggulsterony změnit metabolismus cholesterolu v játrech (snižují tvorbu cholesterolu v játrech).  Guggulsterony mají pozitivní vliv na snižování úrovně LDL cholesterolu. Kromě toho pryskyřice Guggul působí jako antioxidant, který zabraňuje oxidaci LDL cholesterolu (při oxidaci LDL cholesterolu dochází k ucpávání cév). Tím chrání před aterosklerózou a také redukuje lepivost u krevních destiček, čímž snižuje riziko kornatění tepen.

Kromě redukování vysokého LDL cholesterolu, pryskyřice Guggul také snižuje bolest při zánětech a snižuje obezitu .

ARJUNA:

Terminalia Arjuna je velký strom rostoucí v divočině v mnoha částech jižní Asie, především na severu Indie. Kůra stromu obsahuje přírodní alkaloidy, které jsou velmi užitečné především pro přírodní léčbu problémů se srdcem. Ačkoli existuje mnoho jiných přírodních léčiv, arjuna je svým účinkem jedinečná. Kůra arjuny je populárním přírodním léčivem na choroby srdečně-vaskulárního systému, na redukci vysokého cholesterolu a  ;snížení vysokého krevního tlaku. Extrakt z kůry stromu Terminalia Arjuna prokazuje hypolipidemickou aktivitu, která zabraňuje vzniku oxidativního stresu. Kyselina arjunová snižuje hladiny LDL cholesterolu a může snížit pokrok aterosklerózy.

Autor: ajurvédský lékař Dr. Tarun Kumar, Dr. Vikram Chauhan, Planet Ayurveda, Indie

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz