Hubnutí a ajurvéda

Obezita nebo nadváha nastává v případě, kdy tělo ukládá více tuku než je potřeba. Obezitu bychom nikdy neměli ignorovat. Nejlepším řešením pro obezitu je pravidelně si kontrolovat váhu a revidovat svůj životní styl, jelikož se obezita nezjeví přes noc. V některé životní etapě se ale s obezitou můžeme setkat, případně může obezita nastat jako výsledek jiného onemocnění. Pokud obezita není zapříčiněna jinou nemocí nebo stresem a stále se nám nedaří dostat váhu pod kontrolu, měli bychom se vrátit k přírodě...

Některé z příčin přibývání na váze

Sedavý způsob života vede pomalu k přibírání na váze. Tento typ přibírání je tak pomalý, že je těžké si všimnout, že k přibírání dochází... no a náhle si jednoho dne uvědomíme, že jsme tlustí.

Stravné návyky také přispívají k přibírání. Jezení, když nemáme pocit hladu nebo jídla jídel s malou výživovou hodnotou a vysokým obsahem kalorií, také vede k přibírání. Tento typ přibírání je také pomalý, zrychlí se ale ve spojení se sedavým způsobem života.

Onemocnění a léky. Některé nemoci způsobují přibírání. Přibírání zapříčiněné onemocněním je rychlé a ve většině případů snadno zvrátitelné při správném postupu léčby. Léky mohou také způsobit přírůstek na váze. I z tohoto důvodu je vždy lepší, pokud je to možné, přejít na přírodní léčbu.

I těhotenství způsobuje tloustnutí. Mnoho žen považuje toto přibírání za normální a nezbytné. Pravdou ale je, že přibírání by mělo být i během těhotenství pod kontrolou, přičemž je žádoucí pouze zdravé přibývání na váze.

Stres také zapříčiňuje přibírání. Mnohdy můžeme vidět, že i přes dobrý životní styl a dobré stravovací návyky, aniž by bylo přítomno případné onemocnění nebo léky, začne tělo přesto ukládat tuk. Stres je hlavní příčinou tohoto přibírání.

 

Mýty a pravdy o přibírání

Mnoho mýtů, polopravd a nekompletních informací šíří na trhu různí prodejci produktů, aby mohli prodat své „zázračné pilulky“, „zázračnou dietu“ a „zázračné cvičební sestavy“. Zde jsou některé z mýtů:

1. Cvičení. Zhubnout můžete jedině cvičením, nadváha to je nedostatek pohybu. Ale to není pravda. Spalování kalorií cvičením je velmi obtížné. Ke spálení kalorií získaných snědením jednoho nevinného banánu musíme absolvovat 15 minut rychlé chůze. Berme to jako fakt, cvičení všeho druhu, ať už je to jogging, cvičení v tělocvičně, jóga nebo pilates, slouží pouze k udržení dobrého zdraví a udržení váhy, ne k hubnutí. Zhubnutí výhradně díky cvičení vyžaduje velkou dávku sebezapření.

2.Dieta. Spousta lidí si myslí, že pokud bude jíst zdravé jídlo, které jim nechutná, x dní, tak pak shodí y kilo. Tato rovnice platí jen několik dní, protože mozek nelze naprogramovat tak, abychom dokázali jíst malé množství jídla, které nám navíc nechutná, příliš dlouhé období. Takže pár dní to možná vydržíme, ale pak sklouzneme k něčemu, co se dá nazvat dvojím jídlem. sním toto jablko, protože je zdravé a pomůže mi zhubnout a pak schroupu jen tento malý keksík, vždyť jakou škodu by už jen takový keksík mohl nadělat...

3. Zhubnout lze rychle je také mýtus. Hubnout bychom měli pomalu a zdravě.

4. Jezení velkého množství zdravého výživného jídla nezpůsobí přibíráníe, ale budu díky němu odolnější, to je také mýtus.

5. S věkem má člověk tendenci k přibírání. I to je mýtus. Váha by měla souviset s pohlavím, typem postavy a výškou a ne s věkem.

6. Přibírání během těhotenství není třeba sledovat, i to je mýtus.

7. Přibírání zapříčiněné nemocí nebo léky nelze ovlivnit, mýtus.

 

Dieta a byliny na hubnutí

První věc, kterou je dobré si uvědomit je, že čím více chceme zhubnout, tím více odhodlání budeme potřebovat. Nikdy není pozdě začít hubnout. Dieta v podobě menšího objemu jídla, které nám nechutná, nepřináší výsledky a snadno ji vzdáme. Cvičení slouží pouze k udržení si zdraví a váhy, nikoli k hubnutí. Udělejte stálé změny ve svém životním stylu a ty vám pomohou snížit vaši váhu pomalu a na stálo. Tento typ hubnutia je přirozený a bude trvalý. Některé změny, které je třeba provést, jsou uvedeny níže. Všechna tato fakta platí odjakživa, ale raději je ignorujeme než bychom se jimi řídili. Neměli byste se podle nich chovat jen kvůli touze zhubnout, ale zejména kvůli holistickému přístupu ke zdraví jako takovému.

1. Pijte hodně vody, to znamená udržujte vaše tělo celou dobu hydratované. Nepijte nárazově jeden nebo dva litry vody jednou nebo dvakrát denně. Pijte čistou vodu po celý den. Můžete do ní přidat byliny podporující hubnutí.

2. Jezte pomalu. Tento fakt posloucháme každý den od malička, je smutné, jak málo lidí ho dodržuje. Pokud opravdu nemáte čas na to, abyste se najedli pomalu, raději si počítejte kalorie, protože v rychlosti sníte mnohem více než potřebujete.

3. Mezi jednotlivými jídly jezte pouze tehdy, když jste hladoví. Před tím, než si dáte kousání z čokolády, jablka či hrst oříšků, zeptejte se sami sebe „Opravdu to chci sníst?“ Jste-li hladoví, vždy raději snězte to, co máte rádi. Ano, snězení 2 kousků čokolády může být lepší než snězení jednoho jablka. Protože nejčastěji skončíme tak, že pokud si dáme jablko namísto čokolády, na kterou máme chuť, nakonec sníme i tu čokoládu, ale až po jablku. Toto je dvojí jídlo.

4. Počítání kalorií znamená, že pokud sníte něco, co je zdravé a výživné, neznamená to, že z toho nemůžete přibrat. Takže pokud jste se rozhodli sledovat své kalorie, znamená to všímat si kvantity i kvality toho, co sníte. Jedna placka s ghee (indické máslo) je mnohem lepší volbou než plná mísa ovesné kaše s cukrem, ořechy a ovocným džusem.

5. Cvičte pravidelně, abyste udrželi své tělo zdravé. Příliš se ale kvůli cvičení nestresujte, protože byste vyslali do mozku falešný signál, že vlivem stresu potřebujete jíst víc.

6. Snižte stres ve svém životě. Vaše tělo nerozumí, že prožíváte stres kvůli tomu, že jste zmeškali autobus, jedete pozdě nebo že vás děti neposlouchají. Tělo si spojuje stres s nedostatkem jídla. Proto máme tendenci jíst více když jsme ve stresu a také v případě, že nejíme více, naše tělo má tendenci ve stresových podmínkách ukládat více tuku. Ajurvéda má v nabídce mnoho bylin, které vám pomohou snížit denní stres.

7. Přibíráte-li kvůli onemocnění, obraťte se na svého lékaře. Léky by měly být co nejvíce přírodní.

8. Přibývání na váze během těhotenství by mělo být zdravé, přičemž kojení alespoň do jednoho roku dítěte zajistí odstranění těhotenstvím získaných kil navíc.

9. Pomoci si můžete přírodními ájurvédskými přípravky. GARCINIÍ

 

Autor: ájurvédský lékař a odborník na byliny, Dr. Vikram Chauhan

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz