Koksatróza

Koksatróza: popis a léčba

Koksatróza je degenerativní osteoartritida kyčlí dnes již běžně se vyskytující u  dospělé populace. Slovem osteoartritida pojmenováváme typ artritidy, který se vyskytuje u kloubů, které nesou velkou váhu, typicky tedy bedra a kolena. No a slovo artritida doslovně znamenázánět kloubů. Je odvozeno od řeckých slov arthron, což znamená kloub a itis, což je řecký výraz pro zánět.

Koksatróza je tedy chronické zánětlivé progresivní onemocnění, pro které je typický stav bolesti a ztuhlosti kyčelních kloubů. Klouby jsou při koksatróze křehké, zčervenané, přehřáté a otékají.

 

Znaky a symptomy koksatrózy

Obecně bolest v kyčelních kloubech naznačuje koksatrózu. Dalšími příznaky jsou ztuhlost kloubů a problémy s pohybem. Dále je to:

 • Otok kyčlí.
 • Ranní ztuhlost v okolí kyčelních kloubů trvající 1 hodinu.
 • Stálá a opakující se bolest nebo citlivost kyčlí.
 • Problémy s pohybem a běžným používáním kyčlí.
 • Zrudnutí v okolí kyčlí.

 

Jak lze koksatrózu léčit?

Bolest při artritidě může být mírná ale i vážná. Pokud je bolest a ztuhlost mírná, obvykle se předepisují léky k úlevě od bolesti na bázi acetaminophenu. V případě vážné koksatrózy jsou to již protizánětlivé léky, jako jsou např.

 • Analgetika,
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 • Kortikosteroidy
 • A další...

 

Je třeba při koksatróze provést změny v životním stylu?

Doporučujeme udržovat vyrovnaný životní styl, do kterého byste měli zahrnout:

Cvičení: věnujte se takovým fyzickým aktivitám, které nebudou příliš zatěžovat kyčle. Fyzické aktivity snižují bolest v kloubech a jejich ztuhlost, zvyšují ohebnost a sílu svalů. Doporučují se sporty jako je cyklistika, chůze, strečink, cvičení v vodě a plavání.

Dieta: neexistuje speciálně navržená dieta pro koksatrózu nebo jiný typ artritidy. Obecně se ale doporučuje rozumně sestavené jídlo v kombinaci s cvičením, které vám umožní kontrolovat vaši váhu. Navíc pokud máte dovnitř, doporučujeme vám vynechat alkohol a vnitřní orgány zvířat (játra, ledviny), ančovičky, sardinky a výpeky z masa.

Ráno si dopřejte teplou sprchu.

Pravidelně navštěvujte svého lékaře.

 

Ajurvéda a léčba koksatrózy

Podle ájurvédy souvisí všechny typy artritidy, a tedy i koksatróza s nedostatečným trávením a&nbsp ;oslabenou funkcí tlustého střeva, ve kterém se hromadí nestrávené jídlo a odpad. Tyto nahromaděné toxiny se přes stěnu oslabeného střeva dostanou až ke kloubům a způsobí zánět. Trávení souvisí s elementem ohně v těle a nerovnováhou ve všech třech energiích, Pita, Vata i Kapha. Tato nerovnováha oslabí prvky ohně. Oslabením trávicího ohně dochází k nahromadění toxinů a vzniku lepkavé substance známé pod názvem AMA (Ama = odpadní látky, toxiny).  Ama se nahromadí v kloubech a dalších buňkách a tkáni, kde způsobuje zánět. Tím se spustí autoimunitní systém, který napadne povrch kloubů a způsobí bolest, vysychání a ztuhnutí kloubů. Za hlavní příčinu koksatrózy považuje ajurvéda nerovnováhu v energii Vata.

 

Ajurvédská medicína - bylinné produkty:

V případě koksatrózy si můžete pomoci těmito protizánětlivými bylinami:

 

Boswellia + Curcumin: v rámci ajurvédy nejúčinnější kombinace s nejvyšším protizánětlivým účinkem. Dosahujeme s ní vynikajících výsledků co se týče úlevy od bolesti kloubů a redukce otoků. Tato kombinace zlepšuje stav kloubů podpořením cirkulace krve a flexibility kloubů. Také má analgetický účinek a snižuje zánět i přilehlých svalů. Obě rostliny, Boswellia (Shallaki) i Curcumin synergicky účinkují na redukci zánětu a bolestí u všech typů artritidy.

Tuto kombinaci naleznete v produktech BoswelliaCurcumin jakož i v kombinaci RumoGin5.

 

AshwagandhaAshwagandha (Withania somnifera) je známá tradiční , popsaná v Ajurvédě již před 3000 lety. V ájurvédě byla Ashwagandha klasifikována jako bylina Rasayana (omlazující bylina) pro své účinky dodání energie a vitality. Ajurvéda je celosvětově známá bylina, která se používá k výrobě různých tonik ke zlepšení celkového zdraví a prevenci před nemocemi a onemocněními pohybového aparátu, jako jsou různé typy artritid, revma a podobně.

Některé z účinků Ashwagandhy:

 • Snižuje nervozitu, stres a pomáhá při depresi.
 • Redukuje únavu svalů a ztuhlost v krku.
 • Napomáhá při onemocněních pohybového aparátu (artritida, bolest kloubů, bolesti nohou).
 • Vrací svalům sílu a vytrvalost.

 

Cissus PowerBylina cissus quadrangularis se v ájurvédské medicíně používá k posílení kostí a kloubů.Podporuje vstřebávání a ukládání vápníku v kostech, čímž pomáhá posílit křehké kosti.Využívá se také při osteoporóze a nízké minerální hustotě kostí. od bolesti a zánětu a celkově podporuje dobrou kondici kostí a kloubů.Také zpomaluje opotřebovávání kloubů.

Cissus Quadrangularis také naleznete ve směsi Osteo Plan, která obsahuje byliny s protizánětlivým a analgetickým účinkem (působí proti bolesti). V ájurvédě se doporučují při pohybových problémech, na úlevu od bolesti kloubů i na bolest páteře, bolest krční páteře, bolest kotníků a otok kloubů.

 

Obecná doporučení při léčbě koksatrózy

Během léčby koksatrózy si udržujte optimální váhu. Obecně se vyhněte mléčným výrobkům, jídlům s vysokým obsahem proteinů, bramborám a všem lilkovitým rostlinám (rajče, paprika).

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz