Úzkost

Úzkost a ájurvéda

Úzkost je přirozenou reakcí těla na stres. Stres a úzkost mohou spustit různá onemocnění, jako je úzkostná porucha a deprese. V ayurvédském léčebném systému jsou k léčbě úzkosti nebo stresu používány již po staletí specifické byliny. Byliny na úzkost mají vynikající vlastnosti. Přírodní léčba úzkosti redukuje její symptomy a to bez vedlejších účinků.

Úzkost je obecným pojmem označujícím poruchy zapříčiňující nervozitu, strach, trápení či starosti. Je považována i za sociální problém, protože její symptomy zabraňují schopnostem osoby fungovat běžným způsobem. Úzkostné poruchy jsou klasifikovány do několika typů.

  • Generalizovaná úzkostná porucha je chronickou poruchou, kdy se osoba nadměrně a dlouhodobě strachuje a trápí při různých životních situacích. Pacienti mohou pociťovat strach a obavy v souvislosti se situacemi spojenými s penězi, zdravím, rodinou nebo prací a může se jim zdát problematické kontrolovat tento strach.
  • Panická porucha je typ náhlé úzkosti, při které dochází k třesení, zmatení, závratím, tíži a problémům s dýcháním. Projevy náhlé úzkosti mohou jedince vést k vážnému sledování jakékoli změny normálních tělesných funkcí.

 

Některé strachy nebo obavy mohou být v rámci úzkosti opodstatněné, v každém případě však samotná úzkost překáží dotyčné osobě při spánku a běžném fungování. Úzkost je obvykle doprovázena množstvím fyzických symptomů jako zkažený žaludek, průjmy nebo problémy s dýcháním. Projevy náhlé úzkosti jsou odpovědí těla na stres.

Zjistilo se, že téměř každý člověk v určitém bodě svého života zažije projevy náhlé úzkosti vzhledem k tomu, že většina lidí musí častokrát denně přicházet do styku s určitým druhem stresu nebo úzkosti. Samozřejmě, je lepší mít stres a úzkost, které mohou spustit panické projevy, pod kontrolou. Osoba během projevu náhlé úzkosti by měla hluboce dýchat, soustředit se a počítat dozadu.

 

Úzkost  je přirozený pocit, který nepostihuje všech stejnou měrou. Normální příznaky úzkosti zahrnují zvýšený srdeční tep, prudké dýchání, pocení, chvění, závratě, řídkou stolici a problémy s polykáním. Mnozí lidé dostanou úzkosti v době, kdy se musí přizpůsobit nové situaci, jako jsou začátky nové práce, vstup do manželství, příchod dítěte na svět a pod. Kofein, kokain, alkohol a tabák symptomy stresu a úzkosti zhoršují. Alopatické léky na léčení úzkosti jsou často návykové a mohou vést ke změnám v chuti k jídlu, labilnosti, nezřetelné řeči, zvýšené produkci slin, obtížím se soustředěním, ospalosti či pocitu omámení.

 

Úzkost a byliny

V ayurvédském medicínském systému se již po staletí používají přírodní byliny k léčení projevů paniky a úzkostí. Některé byliny na úzkost pomáhají redukovat pocity nervozity a nervového vypětí. U mnoha lidí vede léčení úzkostí bylinami k úspěchu. Tato přírodní léčiva také redukují pocity úzkostí a projevy paniky vyplývající z každodenního stresu.

Bylinky na úzkost se chovají jako ‚adaptogeny', což značí, že během období emočního stresu posilují organismus. Také působí jako sedativa a podporují relaxaci centrálního nervového systému. Byliny sice poruchu nebo onemocnění nemohou vyléčit úplně, ale mohou pomoci nastolit rovnováhu v náladě a podpořit zdravé fungování neurotransmiterů.

Ayurvédské byliny používané jako podpora v období stresu nejen uvolňují vypjatou nervovou soustavu, ale také bojují s volnými radikály vzniklými vlivem stresu a napětí. Předcházejí oxidačnímu poškození orgánů, vyplavují z těla volné radikály a pozvedají přirozeně náladu. Žádné z bylinek nemají za následek ospalost nebo zhoršení paměti, spíše jsou tyto bylinky prospěšné při vynechávání paměti či horší koncentraci. Také uvolňují pocit únavy a napjatých svalů vlivem stresu, hlavně svalů krku a zad.

 

ASHWAGANDHA (WITHANIA SOMNIFERA):

Ashwagandha je obyčejně známá pod názvem 'indický ženšen'. Je to unikátní bylina s množstvím vlastností. Obsahuje aktivní složky jako  'withanolidy' a 'withaferiny', které jsou pro nervový systém velmi příznivé. Ashwagandha má také protizánětlivé, protirakovinné, protistresové, antioxidační a omlazující účinky, podporuje imunitu a krvetvorbu. Také je vhodná pro diabetiky a lidi s vysokým krevním tlakem, protože udržuje pod kontrolou krevní tlak a cukrovku. Uvolňuje stres, úzkost a přirozeně podporuje fyzický a duševní výkon. Je to vynikající bylinka pro uvolnění.

 

BRAHMI (BACOPA MONNIERI):

Bylina Brahmi se již věky používá v ájurvédě na ztrátu paměti, nedostatek soustředění, zapomínání. Zlepsuje schopnost uchovávání vzpomínek a podporuje vzpomínání. Také je velmi užitečná při mnoha mentálních onemocněních. Pravidelné užívání brahy pomáhá při stresu, úzkosti, vysokém krevním tlaku, halucinacích a epilepsii, zda zlepšuje mentální schopnosti a uvažování. Nejen zlepšuje paměť, ale je velmi užitečná jako ochrana před stresem a úzkostí.

 

Autor: ajurvédský lékař Dr. Vikram Chauhan

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz