Hlavní princip Ajurvédy

Ajurvédská medicína známá také pod názvem ajurvéda je tradiční indický medicínský systém, který uznává jako samostatný systém i Světová zdravotní organizace WHO. Prastaré bylinné receptury doporučené ajurvédou často zajišťují vynikající výsledky u různých zdravotních problémů. Ájurvéda klade důraz na používání bylin, minerálů, přírodních léčiv, bylinných produktů, změnu životního stylu, změnu ztratovacích návyků, výživu, meditaci, očistu a oživení jako metody přírodního léčitelství. Zdůrazňuje důležitost používání přírodních produktů pro zdravý život a osvojení si přírodního životního stylu, kterému dává přednost před závislostí na medicíně.

 

„Tam, kde je zdraví , není žádné místo pro nemoc.“

 

Základní principy Ajurvédy: V ajurvédě existují 3 základní biologické energie Vata Pitta a Kapha (tzv. dóše). Tyto tři energie zcela kontrolují vesmír a jsou zodpovědné za pohyb planet (Vata), jejich vznik a zánik (Pitta) a vývoj a udržování nového života (Kapha). Stejné tři energie lze nalézt uvnitř každého živého organismu a jsou zodpovědné za zdraví i nemoci. Jejich rovnováhou vzniká zdraví a harmonie, při jejich nerovnováze dochází ke vzniku chorob a chaosu. Tyto energie vládnou všem procesům na všech úrovních našeho života. Vata vládne všemu pohybu, Pitta vládne všemu teplu a přeměně a Kapha veškerému růstu, struktuře a mazu. Naše strava, naše chování, roční období, emoce a náš životní styl mají spolu vliv na rovnováhu těchto tří energií.

Hlavním principem léčby v Ajurvédě je zachovat rovnováhu energií Vata, Pitta a Kapha změnou životního stylu, našich myšlenek, naší stravy a porozuměním přírody a také prostřednictvím bylinných přípravků.

„Samadosha amagnisch samadhatu malakriya Prasanna atma mana swastha iti abhidhiyate.“ (verš Sanskritu )

Rovnováha tří energií, Agni (ohně trávení), Dhatus (tkání) a správně fungování Mala (odpadového hospodaření), šťastný stav Atman (duše), správné fungování smyslových orgánů a mysli jsou symptomy zdravého života. (překlad z AJ)

 

Doporučujeme Vám prohlédnout si úvodní video s odpověďmi na nejčastější dotazy ohledně ajurvédské léčby. Odpovídá ajurvédský expert Dr. Vikram Chauhan MD a ajurvédský terapeut a naturopat Khabir Southwick.

** Po videu pokračujte článkem:  Prakriti analýza

 

Video: FAQ - Nejčastější dotazy ohledně ájurvédské léčby

Délka videa: 13:38 min

Popis:

Jak probíhá ajurvédská léčba, což je důležité při diagnostice podle ajurvédy, jakou roli v rámci ájurvédy hraje strava... na tyto a další otázky odpoví ájurvédský expert Dr. Vikram Chauhan MD a ajurvédský terapeut a naturopat Khabir Southwick.

Více informací o Dr. Chauhanovi najdete zde.

Chcete-li si prohlédnout toto video na YouTube v plné velikosti, klikněte sem.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz