AMA (endotoxiny)

Ama - koncept ama v ajurvéděCo je Ama (endotoxiny)

Ama je důležitým konceptem v ajurvédě. Je klíčová pro popsání vzniku různých onemocnění a také při hledání vhodné léčby a úspěšnou eliminaci různých syndromů. Ama v Sanskritu znamená nestrávené nebo neúplné. Hraje klíčovou roli při rozvoji patalogického vývoje.

Ama vzniká při nedostatečném trávení toxických částí, které v konečném důsledku ucpou důležité kanály v tele. Některé z těchto kanálů jsou fyzické (tzv. Srotas). Patří mezi ně střeva, gastrointestinální trakt, lymfatický systém, cévy a žíly, kapiláry, pohlavní a urologický trakt. Jiné kanály mají nefyzický charakter, nazýváme je Nadis a slouží k proudění energie. Ama způsobuje blokádu všech kanálů v tele.

Ama je hlavním příčinou autoimunitních onemocnění, zvýšeného cholesterolu a plaků v cévách, nedostatečného trávení, nahromadění kyseliny močové a močoviny, kreatininu a dalších endotoxinů.

K nahromadění Ama dochází zejména při stravě bohaté na nasycené tuky, vysoce proteinové dietě a špatné funkci jater.  

Snížený trávicí oheň „Mand-agni“ je hlavní příčinou nahromadění Amy.

 

 

Jak vzniká Ama

V&jbjjurvédě se Ama označuje také názvem „Aam-ras“. Ras doslovně znamená v jazyce Hindi „šťáva“. Nestrávená lepkavá šťáva, která zůstane po nedostatečném strávení, se v ajurvédě nazývá „Aam-Ras“. V procesu metabolismu přeměňuje trávicí oheň jídlo na energii. A během tohoto procesu dochází k produkci určitých toxických substancí. Známe je pod názvem kleda. Přebytek kledy musí tělo vyloučit, aby si zachovalo zdravý stav. Nemůže-li dojít k úplnému vyloučení toxických substancí z těla, začnou se hromadit. Čím začne vznikat v těle Ama.

Ama může vzniknout i při infekci různými mikroorganismy, kvůli kterým se také začnou v těle hromadit toxiny.

Příčinou může být také nízká aktivita trávicího ohně, který je důležitý pro efektivní metabolismus potravy . Pokud je trávicí oheň nedostatečný, v těle se začnou hromadit toxiny, což způsobí pomalou a nedostatečnou absorbci. Toxiny se začnou hromadit a zapříčiňují různá vážná onemocnění.

Podle ájurvédy je „Aam-Ras“ klíčovou příčinou všech auto-imunitních onemocnění. Po těle se pohybuje prostřednictvím dóše Vata a dalších cirkulujících nitrotělových tekutin. Pohybuje se po kanálech, přes které je tělo zásobováno výživou a hormony. Ama zablokuje kanály a tím zablokuje přepravu metabolitů těla, které se nemohou dostat ven z buňky ani dovnitř. Vytvoří lepkavou vrstvu, která se přilepí na klouby a jiné buňky. Jediná možnost je nechat ji shořet v „ohni Dhatus“ (ve tkáních)*, protože se Ama dostala již mimo dosah trávicího ohně.

Ama znemožňuje správné fungování orgánu nebo celého systému, kolem kterého se shromáždí. Symptomy se mohou lišit v závislosti na tom, jaké orgány nebo systémy ovlivní. Ama ve střevech může způsobit syndrom dráždivého tračníku, v kloubech zase revmatoidní artritidu nebo ankylózní spondylitidu.

Lidé, kteří nemají pravidelný denní program jsou více náchylní k hromadění Amy. Toxiny, léky, drogy, alkohol, káva, znečišťující látky, těžká jídla, fastfoody, polotovary... mohou zapříčinit hromadění Amy.

 

Jak poznat, že se v těle nahromadila Ama

 • Ucpání - ucpání (sotorodha) za může projevit v různých kanálech těla. Včetně střev, gastrointestinálního traktu, dýchacího traktu, urinogenitálního traktu, vejcovodů a cév.

 • Slabost, letargie, únava.

 • Narušený přenos nervových impulsů.
 • Diabetes, obezita.
 • Nedýmání, hleny ve stolici, ztráta chuti k jídlu, špatné trávení a jiná metabolická onemocnění.
 • Bolest.
 • Hrubý povlak na jazyku.
 • Pronikavý zápach.
 • Vysoká hladina triglyceridů v cévách, která vede k ateroskleróze.
 • Vysoká hladina cukru.
 • Deprese.
 • Leukocytopenie.
 • Vysoký počet krevních destiček.
 • Dna, artritida, ukládání oxalátů.
 • Bakteriální infekce.
 • Glaukom.
 • Časté alergické reakce.
 • Problémy při myšlení a rozhodování.

 

Jak se zbavit Amy

Ke strávení Amy jsou užitečné především byliny, které v sobě mají element ohně. Lepkavou vrstvu lze „odtrhnout“ či „seškrábat“ bylinami a kořeninami jako je černý pepř, dlouhý pepř, zázvor, kurkumin, česnek, guggul, kmín, aloe vera, guduchi a podobně.

Pomáhá také výrazně omezit příjem potravy, případně hladovka pod dohledem odborníka.

Vlastnosti Amy jsou tíha, nehybnost, stagnace a lepkavost. Ama je někdy tak intenzivně přilepená uvnitř tělesných kanálů, že je téměř nemožné ji odtud odstranit použitím bylin a dalších ájurvédských léčiv. Pokud Ama přetrvává v těle, postupně se všechny 3 dóše naruší, což vede k vzniku komplikovaných onemocnění. Rovnováhu lze v tomto případě nastolit pouze intenzivní vnitřní očistou a současným podáváním vhodných bylinných přípravků. Ama a ostatní akumulované toxiny se odstraní prostřednictvím úplné vnitřní očisty nebo detoxikace použitím 5 očistných metod. Tato očistná kúra se nazývá „Panch-Karma“. Panch znamená pět a Karma znamená činnosti.

Pozn. V Evropě mohou ájurvédští lékaři poskytovat pouze 3 z těchto 5 metod. Pro skutečnou Panch-Karmu je nutné vycestovat do Jinde.

*Dhatus – Ajurvéda rozeznává 7 různých dhatus (tkání): plazma, krev, svaly, tuk, kosti, kostní dřeň a semenná tekutina).

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz