Alopecie

Alopecie označuje stav vypadávání vlasů. Ztráta 50 – 100 vlasů denně je normální, ale ztráta více než 100 vlasů denně a neustálé řídnutí vlasů již ukazuje na alopecii. Většina lidí zaznamenává zvýšení padání vlasů po své třicítce.

 

Typy alopecie

Alopecie u mužů a u žen

Nejčastějším příznakem alopecie jsou místa na hlavě zcela bez vlasů . Tento typ se vyskytuje většinou u mužů. Holohlavost u mužů je obvykle dědičná, zatím. což u&žen tomu nemusí být tak.

Alopecia areata

U tohoto typu alopecie vznikají na hlavě po vypadnutí vlasů holá místa o velikosti mince. Může k ní docházet kdekoli na těle (chybějící ochlupení), ale obvykle se vyskytuje na hlavě. Nejčastěji postihuje mladé dospělé lidi, ale může se vyskytnout v každém věku. Lidé s autoimunitními onemocněními, jako je diabetes, Downův syndrom, zrychlená funkce štítné žlázy apod. mají zvýšené riziko výskytu tohoto typu alopecie.

Jizvová alopecie

U tohoto typu alopecie dochází k úplnému zničení vlasových folikulů, přičemž vlasy už opět nenarostou. Dochází k né než ke komplikaci jiného zdravotního problému.

Anagenní effluvium

Tento druh alopecie se vyznačuje tím, že může zasáhnout tvář, tělo i hlavu. Nejčastější příčinou je léčba rakoviny. Ve většině případů je ztráta vlasů dočasná.

Telogenní effluvium

O telogenním effluviu hovoříme při takovém typu alopecie, kdy se jedná spíše o řídnutí vlasů, než o viditelná holá místa. Je to nejčastěji se vyskytující typ alopecie.

 

Mezi nejčastější příčiny padání vlasů patří:Příčiny alopecie

  • Dědičnost je hlavní příčinou padání vlasů.
  • U žen jsou to hormonální změny během těhotenství, porodu a menopauzy.
  • Padání vlasů může být zapříčiněno i jinými onemocněními, jako jsou onemocnění pokožky hlavy, onemocnění štítné žlázy a kožní onemocnění.</span >
  • Padání vlasů se může projevit jako průvodní jev léčby různých nemocí, například artritidy, depresí, srdečních onemocnění.</ li>
  • Nezdravý životní styl je další příčinou alopecie.
  • K ztrátě vlasů mohou dopomoci i experimentování s vlasy a chemikáliemi.
  • Příčinou může být i silný emoční nebo psychický šok.

 

Symptomy alopecie

Mezi nejčastější symptomy alopecie patří:

  • Vypadávání vlasů vytváří na hlavě kruhy.
  • Náhlá ztráta vlasů. Postupné stálé řídnutí vlasů.
  • Částečná nebo úplná ztráta ochlupení těla.

 

Alopecie jako nemoc

Při alopecii vzniká jedno nebo více míst, která jsou zcela bez vlasů. Předpokládá se, že tento problém způsobuje autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlasové volikuly. Alopecie je dědičná. U těch, u kterých se projeví alopecie až po 30 roce života je nižší pravděpodobnost, že alopeci zdědí jejich děti.

 

Ztráta vlasů a příčina podle ájurvédy

V ajurvédě známe tři dóše (Vata, Pitta a Kapha) jako tři životní energie. Jakákoliv nerovnováha v dóších způsobí nemoc. Podle ájurvédy je hlavní příčinou ztráty vlasů zvýšená dóše Pitta (v těle je příliš ohně a laicky řečeno, je těžké vypěstovat něco na horké půdě.) Obvykle je toto zvýšení způsobené vysokým příjmem čaje, kávy, červeného masa, štiplavých a kyselých jídel, alkoholu a kouřením. Smažená, kyselá, mastná a kořeněná štiplavá jídla také zvyšují dóši Pitta.

U lidé, kteří mají vysoké zastoupení dóše Pitta ve svém Prakriti , není možné úplně zastavit vypadávání a řídnutí vlasů, ale vhodnou dietou a bylinami lze jej výrazně zpomalit.

 

Ajurvédské byliny pro alopeci

Mezi nejúčinnější ajurvédské byliny patří především BrahyAmalaki Rasayan. Obě tyto byliny výrazně snižují dóši Pitta a na podporu krásných a hustých vlasů se používají v ájurvédě od nepaměti.

Brahy navíc zklidňuje nervovou soustavu při stresu, protože stres je také jedním z hlavních faktorů ztráty vlasů. Podporuje hormonální rovnováhu a zabraňuje předčasnému šedivění a vypadávání vlasů.

Amalaki je silným antioxidantem, účinně pomáhá vyčistit tělo od toxinů a preventivně působí proti předčasnému vypadávání vlasů.

Obě tyto byliny najdete v směsi Hair Growth Formula</strong >. Pro lepší účinek je vhodné je přidat k této směsi i jednotlivě.

 

Naše zkušenosti s užíváním bylin k alopecii

Při užívání všech tří produktů v dávkování 2x2 tobolky z každého můžeme pozorovat zlepšení cca po 1 měsíci.

Doporučujeme pít dostatek čisté vody a upravit stravu pro snížení Pitta dóše .

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz