Gymnema Sylvestre - účinky a použití

Jedním z alternativních léčiv na cukrovku aobezitu může být preparát rostliny Gymnema sylvestrae vzhledem k tomu, že má pozitivní účinek při léčbě diabetu blokováním vazebných míst cukru, čímž brání jeho molekulám akumulovat se v těle.

Gymnema Sylvestrae (Gurmar)&nbsp ;se považuje za rostlinu se silnými protidiabetickými účinky. Ve formě čaje Gymnema se tato bylina používá při kontrole obezity. Aktivní složkou rostliny je skupina kyselin označovaných jako gymnemické kyseliny. Byla zjištěna možná spojitost mezi obezitou, gymnemickými kyselinami a diabetem. Zde se dozvíte všeobecné informace o rostlině i současný molekulární pohled spojující běžnou medicínu s nejčastějšími metabolickými poruchami.

Podle nedávných zpráv bylo zjištěno, že při léčbě obezity jsou užitečné přípravky gymnemických kyselin. Připisuje se to schopnosti gymnemických kyselin oddalovat absorpci glukózy v krvi. Seskupení atomů v molekule těchto kyselin se podobá molekulě glukózy. Tyto molekuly vyplňují umístění receptorů v chuťových pohárcích, čímž předcházejí jejich aktivaci molekulami cukru přítomných v jídle, brzdící návaly chutí na sladké. Podobně vyplňují molekuly gymnemických kyselin vrchní absorpční vrstvy střev, v důsledku čehož se předchází pohlcení molekul cukru střevem, což má za následek nízkou úroveň cukru v krvi.

Zjistilo se, že extrakt z listů gymnemy, obzvláště peptid „gurmarin“, zasahuje do schopnosti chuťových pohárků na jazyku cítit sladkou a hořkou chuť. Gymnemické kyseliny mají podobný efekt. Předpokládá se, že potlačováním pocitu sladké chuti při jeho užívání pacienti omezí příjem sladkých jídel, což má částečně za následek hypoglykemický efekt.

V následujících bodech jsou sepsány některé možné mechanismy účinky listů a hlavně jejich gymnemických kyselin.

  1. Zvyšuje se sekrece inzulínu.
  2. Podporuje se regenerace Langaresových ostrůvků ve slinivce břišní.
  3. Zvyšuje se využití glukózy; bylo prokázáno zvýšení aktivity enzymů zodpovědných za využití glukózy spojeními závislými na inzulínu, zvýšení aktivity fosforylázy, snížení glukoneogenních enzymů a sorbitol dehydrogenázy.
  4. Způsobuje omezení absorpce glukózy z&střeva.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz