Výtok (leukorea)

Vaginální infekce

 • Výtok (leukorea)

Leukoreou označujeme jakýkoli bílý, žlutý nebo hrudkovitý výtok z&nbsp ;vagíny nebo pochvy. Je to běžný problém, který z času na čas potrápí téměř každou ženu.

Vzhled výtoku se může v čase a u jednotlivých žen lišit. Je důležité poznamenat, že výtok nemusí vždy znamenat zdravotní problém. Například u dívek v pubertě může bílý výtok z vaginy pouze naznačovat změny v pubertě. V takových případech je výtok sterilní, fyziologický a obvykle sám od sebe po určité době zanikne. Jsou ale případy, kdy může přejít do patalogického výtoku v případě, že dojde k infekci.

Podobně se fyziologický výtok vyskytuje i v těhotenství a každý měsíc v době ovulace. Hovoříme-li ale o patologickém výtoku u žen, leukorea provází téměř všechna onemocnění ženského reprodukčního traktu. Konzistence, zbarvení, zápach a množství výtoku se může lišit podle daného onemocnění. Někdy může být smíchán s krví.

Výtek se z pohledu ájurvédy tvoří kvůli nerovnováze v dóši Kapha a nerovnováze lymfatického systému (Rasa dhatu). V nerovnováze je vodní element dóše kapha a lymfatického systému, což vede k nadměrné produkci sekretu ve vagíně.

 

 • Bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza je stav, kdy je narušena normální vaginální bakteriální flóra, která udržuje zdravé prostředí vagíny, přičemž v ní probíhá k přemnožení nežádoucích bakterií. Bakteriální vaginóza je příčinou zánětu vagíny. vaginitidy.

Může k ní dojít z různých důvodů, například kvůli nesprávné hygieně genitálií, může nastat po potratu nebo v případě nevhodného životního stylu.

Bakteriální vaginóza se nepřenáší pohlavním stykem, nepatří mezi pohlavně přenosné nemoci. Navíc bakteriální vaginóza u 50% žen zůstává nepovšimnuta a neprojevuje se žádnými symptomy, přičemž nezpůsobuje žádné problémy. Aktivní léčba v těchto případech není nezbytná. U symptomatických pacientek je však nezbytná.

Symptomy bakteriální vaginózy

 • Hustý, zapáchající vaginální výtok, který může být hnědý nebo bílý . Zápach může někdy připomínat ryby. Jeho konzistence se může lišit.
 • Letargie.
 • Bolest zad.
 • Vyrážky v perinální oblasti (oblast pánevního dna), kvůli neustálé vlhkosti.
 • Podrážděnost, kvůli neustálému diskomfortu.
 • Bolest po pohlavním styku.

 

 • Kvasinková infekce

Jedná se o zánět vagíny způsobený mykózami. Mykózy prožívají symbioticky ve vaginální flóře asi u 25% žen, aniž by způsobovaly jakékoli zdravotní problémy. K patologii dochází, když se mykózy přemnoží a naruší se vaginální mikroflóra nebo v případě naruší mikroflóry kvůli užívání silných antibiotik.

Může se také vyskytnout u žen s oslabenou imunitou, během těhotenství, při diabetických pacientkách ale i při užívání antikoncepce.

Kvasinková infekce podobně jako bakteriální vaginóza není pohlavně přenosná nemoc. Vyskytuje se také u žen, které nejsou pohlavně aktivní.

Candida albicans je kvasinka, která se ve vaginální flóře vyskytuje nejčastěji . Její růst kontrolují laktobacily, které také tvoří součást vaginální flóry. Právě Candida albincans je příčinou kvasinkové infekce až u 90% případů.

Symptomy kvasinkové infekce:

 • Pálení, zarudnutí a svědění ve vagíně, které se zhoršuje v noci.
 • Hustý hrudkovitý zapáchající výtok z vaginy.
 • Bolest při pohlavním styku.
 • Vaginální přecitlivělost.
 • Vyrážky uvnitř a v okolí pochvy.
 • Změny nálad, podráždění.
 • Bolest a pálení při močení.

 

Ajurvédské byliny pro vaginální infekce:

Vaginální infekce jsou z hlediska ájurvédy způsobené nerovnováhou dóší Kapha a Pitta. Zvýšení dóší Kapha a Pitta zapříčiňuje růst bakterií v těle.

Neem

Neem je silný antioxidant s vynikajícím účinkem na podporu imunity. Má antialergický a antibiotický účinek a příznivě působí na kožní onemocnění. Patří mezi nejsilnější bylinky proti různým infekcím. Pravidelné užívání Neemu pomáhá potlačit zánět a výtok při bakteriální vaginóze. Neem působí i proti mykózám a kvasinkám.

Female Health Support

Tato kombinace obsahuje 3 ajurvédské byliny, které celkově podporují ženské zdraví a jsou účinné při ženských problémech. Ashoka pomáhá harmonizovat menstruaci a používá se při otocích a bolesti, podporuje tvorbu estrogenů. Lodhra je užitečná při vaginálním výtoku a celkově podporuje zdraví děložních tkání. Shatavari celkově podporuje imunitní systém a reprodukční systém, podporuje tvorbu progesteronu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz